Wielka literacka biesiada pod koniec listopada zahaczająca o pierwszy dzień grudnia
image1 image2

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start Relacje z wydarzeń

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Wielka literacka biesiada pod koniec listopada zahaczająca o pierwszy dzień grudnia
poniedziałek, 07 grudnia 2015 15:51

Zaczęło się 24 listopada spotkaniem autorskim Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z uczniami klas 1-2 szkoły podstawowej. Już przed godziną dziesiątą budynek biblioteki wypełnił się gwarem dzieci przybyłych tłumnie na Gocławską. Z zaciekawieniem słuchały ciemnowłosej Roksany, która opowiadała im o królewnach, świnkach i innych bohaterach swych książek. Obrazowo porównywała proces twórczy do roślinki hodowanej w doniczce. Czytała fragmenty wybranych utworów literackich. Było o „Siedmiu wspaniałych”, „Kamienicy”, „Królewnie” i „Sznurkowej historii” oraz oczywiście o „Florce”, która chociaż jest bohaterką przedszkolaków, okazała się bardzo znana także wśród uczniaków. Po spotkaniu tłum dzieci stanął w kolejce po dedykacje i autografy. Było ciężko. Autorka podpisywała całą godzinę, zmieniając pióra i długopisy, jednak uśmiech królował na jej twarzy i z każdym dzieckiem rozmawiała choć przez chwilę.

zdj. 1 zdj. 2 zdj. 3

Następnego dnia przewidzieliśmy konferencję literacką dla nauczycieli. Znowu sala konferencyjna wypełniła się po brzegi. Pierwszy zabrał głos profesor UW Grzegorz Leszczyński – literaturoznawca i gawędziarz, co się zowie. Wśród wielu omówionych tytułów były i te najnowsze, i te trochę starsze, ale warte polecenia. Oto niektóre z omawianych książek: „Zagadka mrocznej krypty” - Agnieszka Błotnicka (2008), „Gdzie jest wydra” - Dorota Sidor (2012), „Tajemnica starego strychu” _ Agnieszka Błotnicka (2007), „Prezent dla Cebulki” - Frida Nilsson (2014), „Legenda o Sally Jones” - Jakob Wegelius (2015), „Humory Hipolita Kabla” - Roksana Jędrzejewska-Wróbel (2015), „O melba!” - Grażyna Bąkiewicz (2009), „Meto, T.1 Dom” Yves Grevet (2014), „Franciszka” - Anna Piwkowska (2014), „Niechciana” - Barbara Kosmowska (2013), „Szukając Alaski” - John Green (2013), „Księga cmentarna” - Neil Gaiman (2008), „Do pierwszej krwi” - Grzegorz Gortat (2006), „Nawijka na skajpie” - Agnieszka Tyszka (2014), „Niebo z widokiem na niebo” - Marta Fox (2003), „Doba z Modliszką” - Ewa Przybylska (2015), „Most nad Missisipi” - Ewa Przybylska (2012), „Król” - Barbara Ryrych (2015), „Nie do pary” - Ewa Nowak (2015).

zdj. 4

Potem zabrała głos Dorota Koman, która przyniosła ze sobą książki najnowsze, wydane w 2015 roku. Jak zwykle ciepłym głosem mówiła o swoich zauroczeniach i uczuciach, które towarzyszyły jej, znanemu krytykowi literackiemu, przy lekturze rekomendowanych książek. Zaczęła od „Szarego domku”, który w konkursie Piórko 2015 otrzymał Nagrodę Biedronki za najlepszą książkę dla dzieci. Autorka tekstu Katarzyna Szestak w oryginalny sposób ożywiła w swej książce przedmioty, w tym także tytułowy domek, nadając im typowo ludzkie cechy. Natalia Jabłońska całość pięknie zilustrowała.
„7 dni” Eve Ainsworth to kolejna książka wybrana przez Dorotę Koman. Poświęcona problemowi szykanowania i znęcania się nad koleżankami wśród nastolatek.
„Kolorowy szalik” Barbary Kosmowskiej to piękna historia o tolerancji, o tym, że pozory mylą i nie wolno oceniać człowieka tylko i wyłącznie po tym, jak wygląda. „To ja, Malala” jest niezwykłą opowieścią o rodzinie dotkniętej piętnem terroryzmu, o walce o prawo dziewcząt do nauki, o ojcu, właścicielu szkoły, który zaszczepił w córce zamiłowanie do wiedzy, i o odważnych rodzicach, którzy w społeczeństwie, gdzie na pierwszym miejscu stawia się synów, nade wszystko ukochali córkę.
Na zakończenie wspomniano jeszcze o książce zatytułowanej „Wróg” – Dawide Cali (2014) i „Bajka o wojnie” – Joanny Rudniańskiej (2015).

zdj. 5 zdj. 6 zdj. 10

Po przerwie przyszła pora na spotkanie autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel – tym razem dla dorosłych. Autorka książek dla dzieci miała mówić o swoich książkowych bohaterach do osób dorosłych. Przyznała, że jest to dla niej nie lada wyzwanie i trudność. Jak się okazało, jej obawy były płonne. Analizując swoje pomysły, dociekając dlaczego bohaterami jej książek są głównie świnki i królewny doszła do bardzo ciekawych wniosków, które snuła w trakcie wywodu. Mieliśmy wrażenie, że niektóre myśli i wnioski są zaskoczeniem dla niej samej. Był to bardzo szczery i ciekawy przekaz pokazujący, skąd się biorą pomysły, w co wyposaża swoich bohaterów i dlaczego? Wypowiedź dla dorosłych diametralnie różniła się od spotkania z dziećmi, ale mnie, która uczestniczyłam w obu spotkaniach, dała obraz dojrzałej pisarki, która nawet podświadomie niczego nie kreuje przez przypadek.

zdj. 7

1 grudnia - tupot uczniowskich butów i gwar dzieci od rana. Tym razem 130 osób na sali i krzesła trzeba było donosić. Uczniowie klas 1-3 przybyli tak licznie, by śpiewać, klaskać, tańczyć i rozwiązywać zagadki, tym razem muzyczne. Na to wyjątkowe spotkanie muzyczne zostali zaproszeni przez Dorotę Gellner i Wydawnictwo Pani Twardowska, które opublikowało nowy śpiewnik z tekstami piosenek Doroty Gellner i muzyką Adama Skorupki – „Idzie kot”. To śpiewnik z piosenkami na różne pory roku i na wspaniałe pomysły do dziecięcych zabaw. Uczniowie mieli do wyboru także wydane w 2012 roku „Muzyczne rękawiczki”. Wielu wybrało właśnie ten śpiewnik, gdyż identyfikowali się z piosenkami, które już dobrze znali i lubili. Także tym razem kolejka po autografy była długa. Dzieci wyszły ze spotkania zadowolone, roześmiane i roztańczone.

zdj. 8 zdj. 9

Poprawiony: poniedziałek, 07 grudnia 2015 16:08