image1 image2 image3 image4 image5 image6

UWAGA!

Od 25 maja 2020 roku Wypożyczalnie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie wraz z Filiami wznawiają swoją działalność. Do odwołania zamknięte pozostają wszystkie Czytelnie. Zmianie ulegają godziny otwarcia i zasady udostępniania zbiorów.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

XIII Jesienne Spotkania z Książką w Bibliotece Pedagogicznej
czwartek, 22 października 2015 12:08

Złota polska jesień to piękny i malowniczy świat przyrody wokół nas. Cudnie przebarwione drzewa, kosze pełne owoców i warzyw, ogrody i balkony ukwiecone jesiennymi kwiatami. To wszystko sprawia, że chce się żyć i cieszyć każdą chwilą. Takim radosnym wydarzeniem, wyczekiwanym każdego roku, były XIII Jesienne Spotkania z Książką, organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Błoniu. Naszym gościem niezmiennie od 13 lat jest Mariola Pryzwan. Humanistka z wykształcenia, bibliotekarka z zawodu, biografistyka z zamiłowania.

123

Napisała i wydała kilkanaście wspaniałych książek opowiadających o życiu i twórczości ludzi pióra, filmu i estrady polskiej. Każde takie spotkanie jest dla nas ważnym, kulturalnym wydarzeniem i głębokim, duchowym przeżyciem. W związku z tą wizytą przygotowujemy jesienną dekorację, która zachwyca naszych gości i tworzy wyjątkowy klimat.

456

Tegoroczne spotkanie odbyło się 7 października 2015 r. w czytelni biblioteki. Pisarka zachwyciła nas niezwykłą opowieścią o krótkim, ale jakże owocnym życiu młodziutkiej, zdolnej i pięknej poetki Haliny Poświatowskiej. Mówi się o niej – „poetka legenda, jedno z najciekawszych zjawisk poezji powojennej”. Wciąż „budzi zainteresowanie i emocje”. Fascynuje subtelnością, wdziękiem, literacką wrażliwością i pasją życia. „Jej poezja to przede wszystkim wiersze o miłości – zmysłowe, odważne, pełne liryzmu”. Jako dziecko (ukrywając się w piwnicy przed bombardowaniem) nabawiła się zapalenia stawów, to spowodowało bardzo poważne problemy z sercem. Całe swoje krótkie życie borykała się z tą chorobą. W wieku 19 lat zakochała się i wbrew najbliższym wyszła za mąż za Adolfa Poświatowskiego. Poznała go w sanatorium, gdzie też leczył się na serce. Dwa lata po ślubie zmarł. Młoda wdowa bardzo to przeżyła, ale z nikim nie chciała o tym rozmawiać. „ Halina była człowiekiem niezwykłym. Nie skarżyła się na swoje dolegliwości… Targowała się ze śmiercią”. Po bardzo trudnej operacji na otwartym sercu w Hahnemann Hospital w Filadelfii wytargowała aż, albo tylko, 9 lat życia. Przeżyła je bardzo świadomie, intensywnie i twórczo. Zmarła 11 października 1967 mając zaledwie 32 lata, gdyby żyła, obchodziłaby 80 urodziny. Autorka książki jako uzupełnienie wspomnień przygotowała ciekawą prezentację zdjęć opatrując je ciekawym komentarzem.

78

Przeczytała wybrane fragmenty listów poetki. Wysłuchaliśmy również głosu „Haśki”, recytującej jeden ze swoich wierszy. Na koniec spotkania „Misia” zaprezentowała swoją kolejną książkę, która właśnie ukazała się w księgarniach, tym razem o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

9

Po skończonej prelekcji były podziękowania i kwiaty.

1011

Można było kupić książkę o „Haśce” i uzyskać cenny autograf z dedykacją.

1212

Na spotkaniu autorskim z Panią Mariolą Pryzwan gościliśmy nauczycieli bibliotekarzy z powiatu warszawskiego zachodniego oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. M. Wańkowicza w Błoniu wraz z p. Katarzyną Skierską-Wójcik.

1415

W drugiej części, skierowanej już tylko do nauczycieli, odbyła się konferencja informacyjno-metodyczna na temat Nowych form wspomagania edukacji. O nowym wydziale działającym od września przy Bibliotece Głównej w Warszawie opowiedziała nam Katarzyna Pietraczyk.

1616

Następnie uczestnicy zostali zapoznani z ofertą kształcenia na rok szkolny 2015/2016, która zawiera terminy i tematykę planowanych warsztatów metodycznych oraz terminy rozstrzygnięć konkursów czytelniczych. Ostatnim etapem spotkania było dyskusja przy kawie i ciastku na tematy bieżące dotyczące organizacji pracy w poszczególnych bibliotekach szkolnych, wymiana uwag i ciekawych rozwiązań.

181920

Książki o Halinie Poświatowskiej, Annie Jantar, Annie German, Zbyszku Cybulskim i inne, autorstwa M. Pryzwan, są do pożyczenia w naszej bibliotece. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

 


Poprawiony: czwartek, 22 października 2015 12:38