image1 image2 image3 image4 image5 image6

Godziny otwarcia

Biblioteka w Warszawie
pon., wt., czw., pt.: 9.00 - 19.00
środa: 14.00 – 19.00,   sobota: 9.00 – 15.00

Filie w Błoniu, Grodzisku Maz., Nowym Dworze Maz., Żyrardowie
pon., wt., czw., pt.: 9.00 - 18.00
środa: nieczynne,   sobota: 9.00 – 15.00

Filia w Sochaczewie
pon., wt., czw., pt.: 8.00 - 18.00
środa: nieczynna,   sobota: 9.00 – 15.00

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Pomocne lektury dla dzieci
czwartek, 08 października 2015 11:17

B jak bliskość i urok babci

Babcia na jabloni

Mira Lobe, Mirosław Pokora, Babcia na jabłoni, 2006

Książka ta opowiada o chłopcu, który bardzo chciał mieć babcię, więc ją wymyślił. Bo babcia to najlepszy sposób na wszelkie smutki i kłopoty. Babcia ta mieszka na drzewie, poluje na tygrysy, ujeżdża dzikie konie. Jest troszkę zwariowana, ale za to bardzo mądra i dowcipna. Chłopiec spędza z nią cały wolny czas, dopóki do sąsiedniego domu nie wprowadza się samotna staruszka...
źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2006
źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

 

C jak cierpienie

chlopiec i pies

Wendy Holden, Chłopiec i pies, 2015

Chłopiec cierpi na rzadką genetyczną chorobę, która powoduje ciągłe napięcie mięśni, ból, zniekształca twarz i ciało. Owen był zamknięty w sobie i bardzo samotny. Ale kiedy pojawił się Haatchi, od razu pokochał okaleczonego, cudem uratowanego psa. A Haatchi, jak się potem okazało, miał uratować jego...
źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2015
źródło okładki: Wydawnictwo Amber

 

 

E jak empatia

recznikowiec

Chmielewska Joanna M., Ręcznikowiec, 2015

„Ręcznikowiec” to jedna z niewielu tak ciekawych książek dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym o zaufaniu, szczerości, potrzebie autorytetu.
A przede wszystkim o empatii – umiejętności zrozumienia innych, słabszych i odrzuconych.

 

 

 

I jak inny

niebieska niedzwiedzica

Chmielewska Joanna M., Niebieska niedźwiedzica, 2012

Czy łatwo zaakceptować Innego (szczególnie jeśli jest ładniejszy czy zdolniejszy od nas)? Czy łatwo dostrzec problemy i cierpienie innych? Czyż nie prościej schować głęboko magiczne okulary, przez które widać, że nie wszyscy są szczęśliwi?
To książka dla dużych i małych – bo któż z nas choć przez chwilę nie czuł się jak niebieska niedźwiedzica wśród białych i brunatnych, wśród „normalnych”? Piękna bajka o tolerancji, nietolerancji i złych skutkach pochopnych decyzji.
źródło opisu: Wydawnictwo Bajka, 2012
źródło okładki: http://bajkizbajki.pl/ksiazki/Niebieska-niedzwiedzica

 

M jak marzeniach

chlopiec ktory umial latac

Gardner Sally, Chłopiec, który umiał latać, 2014 (6+)

Kiedy Grubaśna Wróżka zjawia się w domu Thomasa Topa i proponuje, że spełni jego życzenie, chłopiec prosi ją, by umiał latać. Mimo że Thomas staje się najbardziej popularnym chłopcem w klasie, w domu nie układa mu się najlepiej. Czy jego magiczny dar pomoże mu w naprawieniu świata?

 

 

 

N jak nie sądź po pozorach

babcia rabus

Dawid Walliams, Babcia rabuś, 2013.

To przepiękna i mądra, choć utrzymana w żartobliwym stylu, opowieść o Babci i wnuczku. Skazani na siebie w piątkowe wieczory, spędzają je na grze w scrabble i degustowaniu zupy kapuścianej. Dla chłopca to udręka, Babcia jest dla niego jedynie nudną staruszką, która roztacza dookoła zapach kapusty. Sytuacja zupełnie się zmienia, gdy wnuczek odkrywa w puszce po ciasteczkach kamienie szlachetne. Rozpoczyna się niezwykła przygoda, która dla Babci okazuje się ostatnią.
źródło opisu: http://www.malakurka.pl/
źródło okładki: http://www.malakurka.pl/shop/product.php?id_product=23

 

O jak odwaga samodoskonalenia się

chlopiec szybki jak strzala

Gardner Sally, Chłopiec szybki jak strzała, 2014 (6+)

Timmy Twinkle, porzucony przez matkę mały chłopiec, objada się słodyczami i wkrótce staje się obiektem kpin kolegów. Wszystko się zmienia, kiedy dziadek opowiada mu o wujku Vernonie, wspaniałym piłkarzu... To historia o chłopcu, którego nieszczęśliwe życie zostaje odmienione dzięki ukrytemu talentowi.

 

 

 

R jak rehabilitacja

Panda

Urszula Morga, Panda Bonia, 2015

Opowieść terapeutyczna motywująca dzieci w trakcie rehabilitacji oraz pokonywania rozmaitych życiowych barier.
Książka daje nadzieję, że w pewnym momencie żmudnej rehabilitacji samo ćwiczące dziecko zauważy potrzebę wytężonej pracy. Dzięki ciepłemu i pełnemu zrozumienia wsparciu rodziny, towarzyszącemu czule a zarazem stanowczo, zdecydowanie i z pełną wiarą w codziennych zmaganiach, dziecko osiągnie zwycięstwo: uzyska maksymalną samodzielność przy swoim optymalnym rozwoju i zaakceptuje siebie takim, jakie jest, bo otoczone akceptacją bliskich wygrywa i przegrywa z pełną samoakceptacją obu stanów i idzie szczęśliwe w nowy świat.
źródło: http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1097

 

R jak rodzeństwo, N jak niepełnosprawność w rodzinie

O Stephenie Hawkingu

Katarzyna Ryrych, O Stephenie Hawkingu, 2013 (9+)

Mądra i wzruszająca opowieść o trudach dojrzewania, o samotności i obliczach więzi braterskiej. Wrażliwy młody chłopiec musi zmierzyć się z wyzwaniami codzienności, stawić czoła problemom, które go przerastają, odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania. Książka napisana z ogromnym wyczuciem psychologicznym, oryginalna i refleksyjna. Zapada głęboko w pamięć.

Grzegorz Leszczyński

źródło: http://www.wyd-literatura.com.pl/katarzyna-ryrych,elzbieta-chojna/o-stephenie-hawkingu-czarnej-dziurze-i-myszach-podpodlogowych.html

 

S jak strata, samotność

dzien czekolady

Anna Onichimowska, Dzień czekolady, 2007

Bardzo ciepła, pogodna i mądra. Pomimo tego, że nie traktuje wprost o bardzo trudnych i ważnych sprawach, to dotyka tego, czego my dorośli bardzo się boimy. A mianowicie straty osoby bliskiej, pustki i samotności po niej. A tu jeden mały chłopczyk potrafił sobie z tym poradzić.
źródło: http://kajecisko.blogspot.com/2010/06/czekolady-anna-onichimowska.html

 

 

 

T jak tajemnice

dom osmiu tajemnic

Liliana Bardijewska, Dom ośmiu tajemnic, 2013

Bohaterami tej opowieści są zarówno stara kamienica - tytułowy "Dom ośmiu tajemnic" - jak i rodzina Marcina, która się do niej wprowadza. To historia niezwykłej przyjaźni, która skłoni kamienicę do zdradzenia chłopcu swych tajemnic: czasu, przemijania, narodzin... Stary dom pokaże Marcinowi siebie sprzed wielu lat i swoich dawnych mieszkańców (a nawet szkołę duchów).
Źródło: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/132958/dom-osmiu-tajemnic

 

 

 

W jak wojna, P jak przyjaźń

chlopiec w pasiastej pizamie

Boyne John, Chłopiec w pasiastej piżamie, 2013, (7+) bohaterzy mają po 8 lat

Wstrząsająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny. Dwóch chłopców i dwa światy... Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktował ich do pewnego czasu zupełnie inaczej. Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłania ofiary...

Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny.

Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, że przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi, a może jednak...?

 

Z jak zwierzęta i stosunek człowieka do otaczającego świata

biala_zyrafa

Lauren St John, Biała żyrafa, 2008? (9+) bohaterka ma 11 lat

„Biała żyrafa”" to powieść bardzo prawdziwa jeśli chodzi o obraz zwierząt i ludzkiego stosunku do nich. Owszem, całością kieruje magia i nietypowa obecność białej żyrafy, jednakże całościowo stanowi to swoistego rodzaju apel o miłość do zwierząt i wołanie o szacunek dla istot, z którymi dzielimy się Ziemią. W powieści nie brakuje także czarnych charakterów. Niby fikcja, a jednak prawda. Niby książka dla dzieci, a jednak daleko wołający apel o pamięć, że nie jesteśmy sami na Ziemi i czasem warto otworzyć szerzej oczy.
źródło: https://parenting.pl/portal/biala-zyrafa-recenzja

 

 

Wybrała Bożena Dawidowska-Langer
7.10.2015


Poprawiony: czwartek, 08 października 2015 11:56