image1 image2 image3 image4 image5 image6-->

Godziny otwarcia

Biblioteka w Warszawie
pon., wt., czw., pt.: 9.00 - 19.00
środa: 14.00 – 19.00,   sobota: 9.00 – 15.00

Filie w Błoniu, Grodzisku Maz., Nowym Dworze Maz., Żyrardowie
pon., wt., czw., pt.: 9.00 - 18.00
środa: nieczynne,   sobota: 9.00 – 15.00

Filia w Sochaczewie
pon., wt., czw., pt.: 8.00 - 18.00
środa: nieczynna,   sobota: 9.00 – 15.00

Jesteś tutaj: Start Filie

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

13.05.2015 r. Konferencja WYBIERAM BIBLIOTEKĘ
poniedziałek, 18 maja 2015 09:57

Wybieram bibliotekę! to hasło tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek - programu promocji czytelnictwa i bibliotek, zainicjowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy. W tę społeczną akcję, która ma zwrócić uwagę społeczeństwa na znaczenie czytania w życiu każdego człowieka, w jego rozwoju intelektualnym, osobistym i zawodowym, włączyła się już po raz dwunasty Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia Sochaczewie.

W środku obchodów Tygodnia Bibliotek, 13 maja br., w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, pracownicy Biblioteki zorganizowali uroczystą konferencję. W programie uroczystości były występy laureatów konkursu Tę książkę warto przeczytać, podsumowanie XI edycji powiatowego konkursu Wydajemy własną książkę. Powiat sochaczewski jakiego nie znamy - flora i fauna mojej okolicy oraz spotkanie autorskie z Marcinem Prengowskim, autorem książki Olendrzy w powiecie sochaczewskim.

Spotkanie przyciągnęło prawie sześćdziesiąt miłośników książek: laureatów konkursu, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców, sponsorów. Gośćmi honorowymi byli: Piotr Osiecki burmistrz Sochaczewa, Mirosław Adam Orliński radny województwa mazowieckiego i Ludwika Kwiadas-Wierzbicka kierownik Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy.

Na otwarcie imprezy przyjechali laureaci, którzy zajęli pierwsze miejsca w 12. edycji powiatowego konkursu na reklamę wartościowej książki ze swoimi rekomendacjami - książek spoza kanonu lektur obowiązkowych: Hanna Garbacz - „Gruffalo” (SP Nr 4 Sochaczew), Ewelina Meckier - „Bóg nigdy nie mruga” (Gimnazjum Iłów) i Kacper Matuszewski - „Zostań alfą i omegą” (SP Giżyce).

Po uczcie duchowej dla zebranych, podsumowano konkurs Wydajemy własną książkę. Ideą konkursu jest propagowanie czytelnictwa oraz rozbudzanie wrażliwości literackiej i artystycznej dzieci i młodzieży. Jury, w skład którego weszły – Aneta Stępień, Mariola Woźnicka i Elżbieta Szczypińska (przewodnicząca), po zapoznaniu się z treścią wszystkich nadesłanych prac, uznało że cele konkursu zostały w pełni zrealizowane. Wiele prac świadczyło o żywym zainteresowaniu tematem. Były książki o faunie i florze, ale też takie, w których autor skupił się tylko na roślinności albo tylko na zwierzętach. Jedni ograniczali się do własnego podwórka, inni opisywali świat roślin i zwierząt w całym powiecie. Były rzetelne opracowania na temat każdego zwierzęcia i występującej rośliny, ale też zwięzłe informacje lub krótkie rymowanki. Większość książek zachowała tradycyjną formę, chociaż w tym roku po raz pierwszy wpłynęły 4 prace w nowej formie - lapbooka. Wysoko punktowana była samodzielność oraz dbałość o piękno języka ojczystego i poprawność ortograficzną. Powodzeniem cieszyły się książki napisane odręcznie, z zachowaniem zasad sztuki kaligrafii.
Doceniono także własne zdjęcia i ilustracje zamieszczane w pracach, które wydatnie podnosiły ich wartość. Przedstawiały zwierzęta, ich tropy, ptaki i rośliny. W niektórych znaleźć można nasiona, igły drzew, zasuszone okazy roślin.
Wśród wielu gatunków literackich (opowiadania, wiersze, listy, pamiętniki, wywiady) przeważały tomiki wierszy i opowiadania. Jury doceniało oryginalność w ujęciu tematu np. jak list do kolegi z zagranicy, w którym jego autorka opisuje walory okolicy, relacja dziadka, opowieść o otoczeniu z perspektywy drzewa, kalendarium 4 pór roku itp. Narratorem najczęściej byli ludzie, głównie autorzy, ale też np. drzewo lub zwierzę /zajączek/.
W niektórych książkach były atrakcje dla odbiorców: ciekawostki, samodzielnie wymyślone zagadki, krzyżówki, kolorowanki czy rebusy.
Wyróżnione prace zaskakują wyglądem, treścią i pomysłowością. Jedne przyciągały uwagę grafiką, inne bogatą treścią. Były też takie, które wyróżniały się i edycją i treścią. Te były najwyżej ocenione. Jurorzy byli zgodni, co do wyboru najlepszych książek.

Według jury pożądane byłoby zwrócenie uwagi na większą oryginalność własnych książek. Sytuacja, gdy praca składa się z pięknych ilustracji i błahej treści lub większą część tekstu stanowią fragmenty dostępne w Wikipedii albo w folderach reklamujących daną miejscowość – obniża wartość dzieła.

Wykonanie takiej książki to poważna praca i dosyć duży wysiłek twórczy, ale nie na darmo łacińska maksyma głosi „per aspera ad astra”, czyli „przez trudy do gwiazd”...

Jury przyznało nagrody i wyróżnienia najlepszym autorom.

Szkoły podstawowe - Klasy 1-3:

1. miejsce
Maciej Poryszewski /SP Śladów, kl. II/ Wspomnienia z wycieczek
2. miejsce
Olga Pytkowska /SP Iłów, kl. II b/ Fauna i flora mojej okolicy. Moje wędrówki z dziadkiem
Mateusz Dudziński /SP Śladów, kl. II/ Flora i Fauna mojej okolicy

3. miejsce
Natalia Drabińska /SP Giżyce, kl. I/ Spotkanie z przyrodą
Ewelina Grabarek /SP Giżyce, kl. II/ Zajączek zaprasza do świata roślin i zwierząt
Paweł Arkuszewski /SP Giżyce, kl. III/ Zwierzęta i rośliny na mojej wsi
Wyróżnienia:
Nie przyznano

Szkoły podstawowe - Klasy 4-6:

1. miejsce
Dorota Pytkowska /SP Iłów, kl. V a/ Fauna i flora mojej okolicy
2. miejsce
Marta Górecka /SP Kaptury, kl. IV/ Zimowo –wiosenne rozmowy o przyrodzie
Zuzanna Balcerak /SP Giżyce, kl. VI/ Śladami fauny i flory
3. miejsce
Wiktoria Zielak /SP Kaptury, kl. IV/ Szaraczek kiciuś wśród fauny i flory Ziemi Iłowskiej
Patrycja Kmieć /SP Nr 4 Sochaczew, kl. V a/ Flora i fauna
Wojciech Bołoz /SP Nr 4 Sochaczew, kl. IV a/ Moi goście
Wyróżnienia:
Maja Cieślak SP Nr 3 Sochaczew, kl. IV a/ Powiat sochaczewski jakiego nie znamy. Flora i Fauna mojej okolicy

Gimnazja:

1. miejsce
Emilia Kudarewko - /Gimn. Iłów, kl. I c/ Flora i fauna gminy Iłów oczami dziecka
2. miejsce
Maria Bołoz - /Gimn. Powiatowe Sochaczew, kl. II b/ Relikt
3. miejsce
Kinga Cieślak – /Gimn. Nr 2 Sochaczew, kl. II d/ Powiat sochaczewski jakiego nie znamy. Flora i Fauna mojej okolicy
Dominika Szymczak – /Gimn. Młodzieszyn, kl. III b/ Droga do lasu
Wyróżnienia:
Nie przyznano

Sponsorami nagród byli: Burmistrz Miasta Sochaczew, Wójt Gminy Iłów, Kampinoski Park Narodowy, Stowarzyszenie LGD „Ziemia Chełmońskiego”, WFOŚiGW w Warszawie, Departament Kultury, Promocji i Turystyki UMWM, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Sochaczewie. Dziękujemy sponsorom oraz opiekunowi medialnemu – lokalnemu tygodnikowi Ziemia Sochaczewska.

Na zakończenie uroczystości było bardzo ciekawe spotkanie autorskie z Marcinem Prengowskim, prezesem Stowarzyszenia LGD Nad Bzurą, autorem książki Olendrzy w powiecie sochaczewskim.

Zapraszamy do Biblioteki, gdzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej wszystkie nagrodzone prace.

DSC00006 DSC00012 DSC00015 DSC00026 DSC00042 DSC00051 DSC00055 DSC00074 DSC00083 DSC00088 DSC00096 DSC00102 DSC00099 DSC00100 DSC03892 DSC03915

Eliżbieta Szczypińska


Poprawiony: poniedziałek, 18 maja 2015 10:56