image1 image2 image3

Szanowni Państwo, z przykrością informujemy, że limit miejsc na konferencje metodyczne "Antidotum na hejt" został wyczerpany. Przyjmujemy tylko zapisy na listy rezerwowe.

23 października 2019 r. dla szkół podstawowych [program],
6 listopada 2019 r. dla szkół ponadpodstawowych [program].


Zgłoszenia przyjmuje Wydział Wspomagania Edukacji:
wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl,
udzielanie informacji pod nr tel. 22 810 46 64 wew. 110 lub 501-379-703

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

XIV - 17.04.2013 r. - Spotkanie z Gretą Gierwatowską-Fochman
poniedziałek, 22 kwietnia 2013 07:56

W słoneczne popołudnie 17 kwietnia br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie już po raz czternasty spotkali się „Bibliotekarze z pasją”. Przyszło ich wielu, by posłuchać opowieści Grety Gierwatowskiej-Fochman pod trochę zagadkowym tytułem „Książki, Kraków i...”.

Greta zbiera książki o swoich imienniczkach. A wszystko zaczęło się od tej najsłynniejszej – Garbo. Z kolei miłość do dawnej stolicy Polski przyszła wraz z albumem „Muzea Krakowa”, który nasza Koleżanka dostała kiedyś od swojej babci. Pomyślała wtedy, że musi zobaczyć te arcydzieła na własne oczy. Po raz pierwszy pojechała do Krakowa po I roku studiów na praktyki w bibliotece Wyższej Szkoły Rolniczej, dzisiejszej Akademii Rolniczej.

Greta Gierwatowska-Fochman w Krakowie czuje się jak ryba w wodzie. Dobrze zna miasto, ale za każdym razem (a jeździ tam często) stara się odkryć coś nowego. Z magicznych miejsc Krakowa, jak wielu, najbardziej lubi Rynek.

Kiedy czekaliśmy na długą gawędę o Krakowie, Greta nas zaskoczyła (a przynajmniej część z nas) ogłaszając przerwę na... tort autorstwa swego młodszego syna. Po przerwie zaś oddała głos Wiolecie Wenerskiej, doktor nauk humanistycznych., która opowiedziała o swojej pasji – czasach wiktoriańskich i „natchnionej kobiecości” - poetce Elizabeth Eleonor Siddal i Dantem Gabrielu Rossettim – malarzu, który utrwalił ją jako Ofelię.

Ta opowieść właśnie była owym tajemniczym „i” zawartym w tytule XIV spotkania z cyklu „Bibliotekarze z pasją”.

greta

Poprawiony: poniedziałek, 22 kwietnia 2013 08:04