image1 image2 image3

Szanowni Państwo, z przykrością informujemy, że limit miejsc na konferencje metodyczne "Antidotum na hejt" został wyczerpany. Przyjmujemy tylko zapisy na listy rezerwowe.

23 października 2019 r. dla szkół podstawowych [program],
6 listopada 2019 r. dla szkół ponadpodstawowych [program].


Zgłoszenia przyjmuje Wydział Wspomagania Edukacji:
wspomaganie.edukacji@pbw.waw.pl,
udzielanie informacji pod nr tel. 22 810 46 64 wew. 110 lub 501-379-703

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Lekcje dla licealistów i gimnazjalistów w Bibliotece Pedagogicznej
wtorek, 26 marca 2013 08:59

Do podstawowych zadań każdej biblioteki należy : gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i udostępnianie zbiorów. Biblioteki Pedagogiczne oprócz tego mają za zadanie organizowanie i prowadzenie wspomagania szkół i placówek w realizacji zadań dydaktycznych, jak również promowanie edukacji czytelniczej i medialnej. Wychodząc na przeciw potrzebom edukacyjnym i informacyjnym naszej młodzieży, biblioteka przeprowadziła cykl lekcji bibliotecznych na temat warsztatu informacyjnego. Uczestniczyło w tych spotkaniach kilka grup z różnych szkół, m.in. z LO im. W. Broniewskiego i Zespołu Szkół nr 1 im. M. Wańkowicza w Błoniu,

DSC_0070

ponadto gościliśmy dwie grupy z Gimnazjum im. K.I. Gałczyńskiego w Płochocinie.

DSC_4248 DSC_4255

Zajęcia składały się z trzech części . Część pierwsza to krótkie powitanie i kilka słów na temat nowej siedziby biblioteki. Wyjaśnienie pojęć tradycyjny katalog kartkowy (rzeczowy i alfabetyczny) i UKD (Uniwersalna Klasyfikacja Dziesiętna) – system według którego, jeszcze do niedawna, klasyfikowano poszczególne dziedziny wiedzy. W naszej placówce te katalogi są już zamknięte, służą jedynie jako eksponat. Druga część to prezentacja na temat katalogu internetowego on-line.

DSCF6036 DSCF6049

Kolega Maciej Sawicki objaśnił zasady według których można zostać naszym czytelnikiem. Wspomniał, że biblioteka posiada bogaty zasób literatury, przygotowującej do matury, a następnie zaprezentował sposób logowania w systemie oraz możliwości wyszukiwania potrzebnych informacji. Trzecia część to były ćwiczenia praktyczne. Każda grupa dostała zadanie do wykonania. Trzeba było wyszukać informacje na dany temat po słowie w opisie oraz po tytule książki, następnie wysłać zamówienie i wyszukać książkę na półce. Nasi przyszli czytelnicy nie mieli z tym zadaniem żadnych problemów. Już na koniec powiedzieliśmy o akcji wolna książka, jaką prowadzi biblioteka, zachęcając jednocześnie do odwiedzania i przeglądania zgromadzonych książek. Podziękowaniem dla nas był fakt, że jeszcze tego samego dnia jedna z licealistek założyła sobie konto, a w następnych dniach przyszło kilka osób po materiały do prezentacji maturalnej. Wszystkich zainteresowanych taką forma zajęć dla młodzieży serdecznie zapraszamy. Prosimy jedynie o wcześniejszy kontakt e-mailowy pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , telefoniczny (22 725 36 91) lub osobisty.

Anna Buźniak


Poprawiony: wtorek, 26 marca 2013 09:30