image1

Godziny otwarcia Biblioteki w lipcu i sierpniu

Biblioteka w Warszawie
W związku z pracami remontowymi - NIECZYNNA
(od 15 lipca do 6 sierpnia 2019 roku.)


Filie w Błoniu, Żyrardowie
pon., wt., śr., pt.: 9.00 - 15.00
czw.: 12:00 - 18.00

Filie w Grodzisku Maz., Nowym Dworze Maz., Sochaczewie
pon.: 12.00 - 18.00
wt. - pt.: 9.00 - 15.00

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

MOODLE

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

Warsztaty metodyczne na temat „Dokumenty pełnotekstowe w Internecie”
poniedziałek, 25 czerwca 2012 07:05

W dniu 30 maja 2012 r. Biblioteka Pedagogiczna im. KEN w Warszawie Filia w Błoniu zorganizowała dla nauczycieli bibliotekarzy z powiatu warszawskiego-zachodniego warsztaty metodyczne na temat „Dokumenty pełnotekstowe w Internecie”.

DSC_2744

W spotkaniu uczestniczyło 19 osób. Warsztaty prowadziła Lilla Kołodziejczyk z Biblioteki Głównej w Warszawie. Głównym celem było zapoznanie uczestników z profesjonalnie zamieszczanymi dokumentami pełnotekstowymi w Internecie, pokazanie możliwości zastosowania ich w celach edukacyjnych oraz prezentację idei Open Access wspierającej wolny dostęp do zasobów.

DSC_2751

Omówione zostały przeszkody i ograniczenia związane z prawem autorskim (możliwości wykorzystania dokumentu zgodnie z jego oznaczeniem) i oprogramowaniem (niezbędne wymagania i przykładowy pokaz pobierania i instalacji oprogramowania pozwalającego na odczytywanie dokumentów). Przedstawione i omówione zostały miejsca dostępu do pełnych teksów oraz grafik i zademonstrowano korzystanie z nich na konkretnych przykładach (ogólnie dostępnych czasopismach naukowych, repozytoriach tematycznych i instytucjonalnych, archiwach, serwisach, bibliotekach cyfrowych itp.) . Zwrócono uwagę uczestników na szybki dostęp do nowinek naukowych, z powodu zamieszczania online preprintów. Ze względu na fakt, że uczestnikami byli bibliotekarze szkolni, szczególnie polecone zostało archiwum z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej E-LIS oraz portal bibliotekarzy i pracowników informacji EBIB. Zaprezentowane zostały rożne multiwyszukiwarki dokumentów pełnotekstowych oraz sam sposób wyszukiwania i przeglądania zamieszczonych tekstów.

DSC_2749 DSC_2750

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy otrzymali wykaz adresów stron internetowych zawierających rożnego rodzaju dokumenty w formie elektronicznej, aby móc wykorzystać zdobytą wiedzę w pracy z młodzieżą. Na koniec, koleżanka Lilla otrzymała podziękowanie za ciekawą prezentację i kwiaty.

DSC_2752

Opracowała: Anna Buźniak


Poprawiony: poniedziałek, 25 czerwca 2012 07:20