image1 image2 image3 image4 image5

„Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi.”

Patron roku 2017
Tadeusz Andrzej Bonawentura Kościuszko

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

BM
Dziękujemy księgarni internetowej BookMaster za nieodpłatne przekazanie książek.

Zajęcia dla dzieci
Wpisany przez Maciej Bidelski   
poniedziałek, 09 stycznia 2012 08:34

W maju

Wspólnie czytamy – dzieci wspieramy

Zdjecie nr 6

Wspólnie czytamy – dzieci wspieramy jest akcją adresowaną do dzieci, rodziców oraz opiekunów prawnych. Celem akcji jest zachęcenie do czytania oraz nauki wyrażania emocji, rozmowy z dzieckiem, pogłębianie wzajemnej relacji i zrozumienia.

Akcja społeczna zorganizowana przez Komitet Ochrony Praw Dziecka i Wydawnictwo Adamada to kampania społeczna, która kierowana jest do dzieci, rodziców, opiekunów prawnych, ale także do wszystkich zainteresowanych tematyką pogłębiania relacji z rodziną.

W ramach kampanii zostaną zorganizowane jeszcze 3 wydarzenia. Pierwsze z nich miał już miejsce 19 marca w Centrum Europejskim w Gdańsku. Trzy kolejne już wkrótce odbędą się w Warszawie w dniach: 14.05, 11.06 i 22.07.

Organizatorzy już dziś zapraszają rodziców razem z dziećmi na najbliższy spotkanie, które odbędzie się 14 maja (niedziela) w godzinach 11-14 w Centrum Prasowym Foksal w Domu Dziennikarza w Warszawie. W czasie zaplanowanych trzech godzin rodzice razem z dziećmi będą mogli posłuchać książek wydawnictwa Adamada czytanych przez specjalnie zaproszone aktorki: Panią Marię Seweryn, Panią Grażynę Wolszczak i Panią Annę Gzyrę.

W czasie spotkania rodzice będą mieli także wyjątkową okazję porozmawiać z psychologiem Panią Aleksandrą Piotrowską. Maria Seweryn opowie jak można ciekawie czytać dzieciom i w jaki sposób czytanie może być wstępem do rozmowy na trudne tematy.

Odbędzie się również spotkanie z Panią Dorotą Suwalską, autorką takich książek jak: „Iwo z Nudolandii”, „Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać”, „Ratunku, marzenia!” czy „Znowu kręcisz Zuźka!”

Całe wydarzenie poprowadzi niezastąpiony Pan Roman Czejarek.

W programie dla rodziców:
– spotkanie z psychologiem Aleksandrą Piotrowską: „Czytanie wstępem do rozmowy na trudne tematy”
– warsztaty z aktorką Marią Seweryn: „Jak ciekawie czytać dzieciom książki?”
– spotkanie z autorką książek Dorotą Suwalską: „Jak pisać dobre książki dla dzieci?”

W programie dla dzieci:
– czytanie książek przez Aktorki: Grażynę Wolszczak, Marię Seweryn i Annę Gzyrę
– twórcze animacje, zajęcia plastyczne
– rebusy, zagadki, łamigłówki, konkursy i zabawy
– kącik czytelniczy

Organizatorzy zapraszają również na Fanpage akcji „Wspólnie czytamy- dzieci wspieramy” (Link: https://www.facebook.com/wspolnieczytamydzieciwspieramy). Znajdują się tam wszystkie bieżące informację o kampanii jak również relacje z ostatnich eventów.

W trakcie wydarzeń dzieci nie będą się nudzić, specjalnie dla nich zostaną zorganizowane konkursy, zabawy i kącik czytelniczy. Oczywiście nie może również zabraknąć postaci z najbardziej znanych i lubianych książek wydawnictwa Adamada czyli Króliczka Rikusia i Wilczka.

Udział w wydarzeniach jest całkowicie bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

Książki Wydawnictwa poruszają problemy ważne dla dzieci, o których będziemy rozmawiać ze specjalistami. Chcemy mówić nie tylko o czytaniu- ale o czytaniu jako wsparciu i wstępie do prowadzenia rozmów. Akcja propaguje czytanie jako integrację w rodzinie, wspólne spędzenie wolnego czasu oraz punkt wyjścia do rozmowy o rzeczach trudnych, problemach emocjonalnych wieku dziecięcego.

Trwałe i głębokie relacje między dzieckiem a rodzicem pomagają we wzajemnym zrozumieniu i przejściu przez trudne okresy.

Dzięki akcji chcemy zwiększyć liczbę osób sięgających po książki w ramach wolnego czasu i czytających je razem z dziećmi.

Kampania ma zasięg ogólnopolski: obejmie Warszawę i Gdańsk.

Organizatorem kampanii jest Komitet Ochrony Praw Dziecka wraz z wydawnictwem Adamada.

Więcej informacji oraz zapisy na: https://www.facebook.com/wspolnieczytamydzieciwspieramy


W kwietniu

zdjecie nr 6

Małe Mazurki w Muzeum dla Dzieci - Wiosna 2017

18.04.2017
Cykl trzech warsztatów dla dzieci oraz dla dorosłych, pracujących z dziećmi.

Część pierwsza
16.00 -17.00 - zajęcia dla dzieci, koncert i zabawy.

Spotkanie dla dzieci do 5 - 10 lat.

Część druga
godz. 17.00 - 18.00 - warsztat metodyczny dla osób, pracujących z dziećmi.

Zapraszamy nauczycieli/ki, animatorów/ki, rodziców/ opiekunów. Dzieci mogą oczywiście zostać :).

18 kwietnia, wtorek - Kaja i Janusz Prusinowscy - „Baju baj” - jak opowiadać dzisiejsze bajki językiem dawnej muzyki? oraz Diana Szawłowska - dekoracje wiosenne - "gaik,maik i pazurki"

19 kwietnia, środa - Marina Kriukowa z zespołem Repei, Moskwa - „Muzyka z patyka” - instrumentalna muzyka Rosji środkowej oraz zabawy taneczne


20 kwietnia, czwartek - Paula Kinaszewska z dziecięcą orkiestrą Wesołe Mazurki z Pragi, „Mazurki mają pazurki” - mazurki na skrzypce i głos, oraz dekoracje wiosenne” gaik, maik i pazurki” - zajęcia dla młodych skrzypków, i nie tylko.

W Muzeum odbędzie się jeszcze od 3 do 6 innych warsztatów w ramach Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata „Nurty, Wiry, Wisła” dla "dużych" dzieci - informacje na stronie www.festivalmazurki.pl bliżej tygodnia festiwalowego

Koszt: 10 zł

http://www.muzeumdladzieci.pl/wydarzenia/wydarzenie/783-nowe-wydarzenie.html


W marcu

DOM KULTURY „ZACISZE” W DZIELNICY TARGÓWEK M.ST.WARSZAWY
ul. Blokowa 1, 03-641 Warszawa

Zdjecie nr 6

Warsztaty: Akwarelowe ABC
11 marca, sobota, godz. 10.30-12.00
Opłata: 20 zł.

„Słoneczny zimowy pejzaż” to temat zajęć w cyklu Akwarelowe ABC. Na warsztatach oprócz podstawowych informacji o materiałach do malowania akwareli, farbach i sposobach ich mieszania, uczestnicy poznają podstawowe techniki: lawowania, mokrej akwareli i suchego pędzla oraz użyteczne rady, które pomogą stworzyć nastrój osnutego słońcem zimowego dnia. Techniki lawowania i „mokre w mokre” polegają na kładzeniu farby na mokrą powierzchnię papieru. Eksperymentowanie z wodą i farbami pozwala osiągnąć zachwycające efekty podczas malowania nieba, wzburzonego morza albo odległych osnutych mgłą pejzaży.
Technika „suchego pędzla” wymaga użycia minimalnej ilości wody, farba osiada na powierzchni papieru nie wnikając w głąb arkusza. Dzięki tej technice można wyczarować refleksy światła na wodzie, podkreślić porowatą fakturę pnia i namalować cienkie gałązki drzewa.

Warsztaty w ramach cyklu Sobota dla Małych i Dużych dla dzieci w wieku dla dzieci 7+.
Instruktor: Teresa Ewa Ledzińska.

Mali Einsteini: Podróż do wnętrza człowieka część II – jak oddychamy?

25 marca, sobota

I grupa - godz. 10.00 (dzieci 6-9 lat), II grupa - godz. 11.00 (dzieci 4-5 lat), III grupa - godz. 12.00, IV grupa – godz. 13.00 (grupy mieszane).

Opłata: 30 zł. Obowiązują zapisy.

Stworzymy gigantyczny obieg tlenu w ciele człowieka. Dowiecie się, dlaczego tlen jest niezbędny do życia i jak porusza się ona w waszym ciele. Sami wcielicie się w krwinki i będziecie mogli skonstruować ludzkie płuca. A potem wdech… wydech…

Mali Einsteini czyli doświadczenia i eksperymenty dla dzieci w wieku 4-9 lat.

Pytanie. Działanie. Odpowiedź.

Na każdych zajęciach Małych Einsteinów dzieci wykonują własnoręcznie eksperymenty, których efekty mogą zabrać do domu, a zdobytą wiedzę wykorzystać w przyszłości. Zajęcia pobudzają ciekawość dziecka, zachęcają do przeprowadzania własnych badań naukowych, a przede wszystkim kształtują zamiłowanie do nauki i poznawania nowych rzeczy.

Warsztaty w ramach cyklu „Sobota dla Małych i Dużych”.

Skok na sztukę: Tadeusz Makowski

11 marca, sobota godz. 11.00-13.00

Opłata: 70 zł karnet (2 zajęcia), 40 zł pojedyncze zajęcia.

Zajęcia dla dzieci w wieku 7-11 lat.

Kontynuacja „Wehikułu sztuki”.

Instruktor Anna Podniesińska-Bartoszek.

Podczas zajęć przeniesiemy się w magiczny, kukiełkowy świat z obrazów Tadeusza Makowskiego, gdzie postacie stworzone z geometrycznych form będą pobudzać naszą wyobraźnię i zaproszą do wspólnej zabawy. Celem działań plastycznych będzie stworzenie przestrzennego dzieła niczym z kukiełkowego teatrzyku.

Kontynuacja „Wehikułu sztuki”. Dwugodzinne zajęcia dla dzieci w wieku 7-11 lat prowadzi Anna Podniesińska-Bartoszek.

Sztuka polska. Jaka ona jest? Gdzie się znajduje? Kto ją tworzy? Odpowiedzi na te pytania dzieci znajdą przemierzając artystyczne zakątki polskiej sztuki. Poznają dzieła malarskie, architektoniczne, a także charakterystyczne dla różnych regionów rękodzieło i rzemiosło artystyczne. Zainspirowani konkretnymi dziełami, uruchomią wyobraźnię, rozbudzą talent i stworzą własne prace plastyczne wykorzystując zdobyte informacje.

Warsztaty odbywają się w ramach cyklu Sobota Dla Małych i Dużych.


W lutym

Mały Iluzjon: Polskie Bajki + rodzinne zabawy z animatorami w Kinie Iluzjon www.misiowiprzyjaciele.pl
Zdjecie nr 6

„Mały Iluzjon” to nowy cykl rodzinnych warsztatów dla dzieci w wieku od 2 do 7 lat. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w sobotę, a każde z nich to nowy temat i niezliczone niespodzianki: odkrywanie kina od kuchni, pokazy baniek, bale, magicy i spotkania z ciekawymi gośćmi. Każde zajęcia rozpoczniemy seansem znanych i cenionych polskich bajek, takich jak „Reksio”, „Przygody Bolka i Lolka” i wiele innych. Podczas zabaw zaprosimy do wspólnych występów na scenie, śpiewania piosenek i warsztatów plastycznych. W każdą sobotę w Iluzjonie czekać będzie na dzieci ogromny pluszowy Miś i animatorzy Misiowych Przyjaciół. Różnorodność zajęć i dodatkowe atrakcje pozwolą spędzić sobotnie przedpołudnia w miłej i rodzinnej atmosferze. Wszystkie dzieci otrzymają Misiowy Paszport, w którym będą zbierać pieczątki za udział w zajęciach, a po zdobyciu sześciu stempelków będą mogły odebrać nagrodę od naszych partnerów z firmy Granna, Naszej Księgarni i innych przyjaciół Misia.

PLAN ZAJĘĆ

Zajęcia odbywają się o godzinie 11.00 – Kino Iluzjon ul. Narbutta 50a
Zajęcia dla dzieci 2-7 lat z opiekunami – 1,5 h
Polskie Bajki – do 30 minut, zabawy ok 1 h,
Bilety jak do kina / cena za całość 15 zł od każdej osoby
Bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon na 30 minut przed zajęciami
Szczegóły na: www.misioweporanki.pl

4.02.2017 – BAJKOWA WYPRAWA RAKIETĄ KOSMICZNĄ

Odebraliśmy tajemniczy sygnał z kosmosu który musimy rozszyfrować. Dlatego ogłaszamy przygotowania do startu rakiety kosmicznej. 3,2,1 start przed nami niezapomniana wyprawa wśród gwiezdnych konstelacji, stan nieważkości, burza meteorów i niezapomniane przygody. Zapraszamy do wspólnej kosmicznej rodzinnej zabawy

11.02.2017 – RODZINNA ZABAWA WALENTYNKOWA

Walentynki to czas w którym Misiowi Przyjaciele powtarzają co to są dobre uczynki. Kiedy kogoś kochamy to staramy się naszymi uczynkami podarować dobre serce innej osobie, dlatego podczas zajęć stworzymy koszyczek dobrych uczynków wypełnionych serduszkami, którymi obdarujemy naszych najbliższych. Zajęcia poprzedzi krótki pokaz Polskich bajek.

18.02.2017 – KARNAWAŁOWE MASKI – WARSZTATY PLASTYCNE

Wiemy jak bardzo lubicie karnawałowe taneczne zabawy, dlatego wykorzystamy każdą okazję by trochę potańczyć. Na początku krótki pokaz Polskich bajek. Po których porozmawiamy o tradycjach karnawałowych, nie zabraknie rodzinnych tanecznych zabaw i kolorowych świateł. Dodatkowo podczas zajęć plastycznych stworzymy przepiękne karnawałowe nakrycia głowy. Zapraszamy do rodzinnej zabawy

25.02.2017 – MISIOWA ZABAWA OSTATKOWA

Z doświadczenia wiemy, że wszystkie dzieci mają niespożyte pokłady energii . Potrafimy to przekuć w doskonałą rodzinną zabawę. Tym razem podczas ostatkowych karnawałowych Misiowych Poranków, wykorzystamy każdą minutę na wyjątkowe roztańczone zabawy.

4.03.2017 – PIRACKA PRZYGODA POSZUKIWANIE SKARBU PIRATA HAKA

Ahoj Piraci, zapraszamy na pokład. Wypływamy na pełne morze. Na początku krótki pokaz Polskich bajek dla dzieci. Później odrzucamy cumy i wypływamy na głębie przy dźwiękach szant. Podczas zabawy będziemy zdobywać Pirackie sprawności a dzięki odnalezionej mapie szukać skarbu Pirata Haka. Wykonamy liczne zadania by zdobyć skarb, przeżyjemy też sztorm na morzu. Żadne zasadzki nie przeszkodzą nam w wykonaniu zadania. Zbierajcie siły do zabawy widzimy się na Morskich Misiowych Porankach Ahoj

11.03.2017 – MOJE HOBBY – ZAMYKANIE W BAŃKACH MYDLANYCH

„Jeden lubi kopać piłkę albo grządki, drugi woli zbierać znaczki lub pamiątki” bo przecież „Każdy ma jakiegoś bzika każdy jakieś Hobby ma” Tym razem na Misiowych Porankach porozmawiamy o Hobby i życiowych pasjach. Nie zabraknie rodzinnych śmiechów i zabaw, a ponieważ wielką Misiową pasją są bańki mydlane, na zakończenie zabawy każdy chętny mały i dorosły zostanie zamknięty w gigantycznej bańce mydlanej.

18.03.2017 – MAGIA KINA – POKAZ SZTUK MAGICZNYCH

,,W kinie zabawa! magii to czas! niech czary mary królują wśród Nas!”. W tym magicznym dniu zaprosiliśmy specjalnego gościa Magika Konrada,który zabierze wszystkich Misiowych Przyjaciół w świat magii i czarów. Jeżeli chcielibyście poczarować to nadarza się ku temu idealna okazja ponieważ wielu z nas będzie miało okazję pomóc iluzjoniście, nauczyć się czarów, przytrzymać różdżkę, a nawet wypowiedzieć zaklęcie! Wszystko to w przezabawnej atmosferze, kreowanej po to, by bawić, bawić i jeszcze raz bawić się na całego z rodzicami i najbliższymi! Do zobaczenia!”

25.03.2017 – BARWNE MOTYLE ZABAWY KOLORAMI

Misiowi Przyjaciele wiosnę czuć na każdym kroku. Widzimy jak przyroda budzi się do życia, z tej okazji zapraszamy na warsztaty plastyczne podczas których pobawimy się kolorami. Piękne barwne motyle będą inspiracją do wspólnych twórczych rodzinnych zadań i zabaw ruchowych.

1.04.2017 – MISIOWY PAMIĘTNIK – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Już z okładki do mnie zerka, ma ulubiona królewna.
Rycerz, smoki, dinozaury, elfy. Czary to nie żarty!
Każdy książki czytać lubi więc z historii i z obrazków można zrobić swoją własną.
By świat bajek, opowieści w twojej książce też się zmieścił.

Zapraszamy do Misiowej Biblioteki. Podczas zajęć popracujemy z wyobraźnią. Odszukamy białego kruka i stworzymy niezwykłą książeczkę której fabułę wymyślą same dzieci.

http://qlturka.pl/2017/01/03/maly-iluzjon-nowy-cykl-rodzinnych-warsztatow-dla-dzieci-w-wieku-od-2-do-7-lat/


W styczniu

Rodzinne zabawy w Wielkim 2016/17

zdjecie nr 6

Spotkania, które rozwijają wyobraźnię muzyczną, taneczną i plastyczną dzieci (5-7 lat) przez wspólną zabawę z opiekunami, odkrywają talenty i pokazują, że możliwe jest współistnienie sztuk oraz więzi międzypokoleniowych.

28 stycznia 2017 sobota 11:00 Sale Redutowe
22 kwietnia 2017 sobota 11:00 Sale Redutowe
27 maja 2017 sobota 11:00 Sale Redutowe
10 czerwca 2017 sobota 11:00 Sale Redutowe

Zdjecie nr 6 A

W grudniu

Zdjecie NR 6

Popołudnie w Muzeum: Ozdoby choinkowe ze słomy

21.12.2016
17:00 - 18:30

Miejsce: Pracownie etnograficzne

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
22 696 53 80

Wstęp: 15 zł - pierwsze dziecko z rodzeństwa, 5 zł. następne

Już od początku grudnia wielu miejscach błyszczą świąteczne choinki przybrane w bombki i metaliczne łańcuchy. Niegdyś drzewko stroiło się dopiero w Wigilię i był to znak, że rozpoczęły się ŚWIĘTA. Ozdoby na choinkę najczęściej robiło się w domu, wykorzystując błyszczące papierki po cukierkach czy bibułkę a na wsi łatwo dostępną słomę. My będziemy robić aniołki i gwiazdki ze specjalnie przygotowanej żytniej słomki.

http://www.muzeumdladzieci.pl/wydarzenia/wydarzenie/705-popoludnie-w-muzeum-ozdoby-choinkowe-ze-slomy.html


W listopadzie

Zdjecie nr 6

Spotkanie z Maciejem Wojtyszką
Zdjecie nr 6 a

W świąteczny piątek 11 listopada o godz. 12:00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Maciejem Wojtyszko.
Porozmawiamy o Brombie, Glusiu i Fumach, zrobimy torby Bromby z wyposażeniem, futrzaste zwierzątko mojej mamy oraz poznamy historię listonosza Pciucha, który dostarcza przesyłki na wczoraj.
Zajęcia dla dzieci w wieku 5+
WSTĘP WOLNY
ZAPISY: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , 22 370-25-03

http://www.badet.pl/kalendarium/spotkanie-z-maciejem-wojtyszka/


W październiku

7. Zjazd Bajkowych Postaci w Pacanowie

Zdjecie nr 6

16 października 2016 Europejskie Centrum Bajki zaprasza wszystkich, którzy wciąż jeszcze czują się dziećmi (a także tych, którzy się już nimi czuć przestali) na 7. Zjazd Postaci Bajkowych.
Obecność w Pacanowie potwierdzili: Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Pyza, Pirat, przyjadą też telewizyjni celebryci Jacek i Agatka… Z przecieków wiadomo, że gospodarzem spotkania będzie sędziwy Koziołek Matołek.
Jak co roku program zapowiada się atrakcyjnie. Mała gwiazda, zwyciężczyni konkursu telewizyjnego Masterchef Junior – Natalia Paździor – zademonstruje magię kuchni i przygotuje mistrzowskie potrawy. Uczestnicy corocznego konkursu „Moja ulubiona postać bajkowa” odbiorą cenne nagrody. Będą spektakle Teatru im. H. Ch. Andersena z Lublina („Pyza na polskich dróżkach” i „Tymoteusz wśród ptaków”), film „Sekretne życie zwierzaków domowych” w kinie 3 D, a na koniec: bal u księżniczki i zabawy taneczne.
Jak zawsze odbędą się atrakcyjne warsztaty. Artystyczne: pokazujące jak uszyć pacynki Jacka i Agatki, czy plastyczne – z malowania na szkle. Natomiast dla starszych otworzy podwoje Centrum Nauki Leonardo Da Vinci z Podzamcza, które zademonstruje bardzo ciekawe doświadczenia.
Centrum Bajki zaprasza na stałą wystawę, a także na nadzwyczajne spotkania z baśnią i twórczością. Dzieci proszone są o przybycie w stroju ulubionego bajkowego bohatera.
Program 7. Zjazdu Postaci Bajkowych 16 października 2016

Start 13.00
13.15 Spektakl najnajowy dla małych dzieci 0-3 lat „Pyza na polskich dróżkach”
15.00 Wręczenie nagród w konkursie „Moja Ulubiona Postać Bajkowa”
15.15 Spektakl „Tymoteusz wśród ptaków”
16.30 Bal u księżniczki
14.00 – 16.00 Pokaz kulinarny zwyciężczyni Masterchef Junior Natalii Paździor
Strefy warsztatowe 13.00 – 17.00
artystyczne – szycie „Jacka i Agatki”
plastyczne – „Pyza”, „Jacek i Agatka”
twórcze – Centrum Nauki Leonardo Da Vinci
15.00, 17.00 film w kinie – „Sekretne życie zwierzaków domowych” 3D, bilet 14 zł + 3 zł okulary
Mile widziane stroje bajkowe wśród dzieci!
Bilet wstępu 3 zł i rodzinny 10 zł
W tym dniu Bajkowy Świat i Mały Teatr działają zgodnie z kalendarzem rezerwacji.

http://qlturka.pl/2016/09/29/7-zjazd-bajkowych-postaci-w-pacanowie/


We wrześniu

Zdjecie nr 6

Szkoła Widzów w Teatrze Polskim w Warszawie W teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oprócz produkcji spektakli teatralnych staramy się zaproponować naszym widzom bogatą ofertę edukacyjno-kulturalną, a także społeczną. W tym sezonie artystycznym zapraszamy na specjalne warsztaty, w trakcie których wszyscy uczestnicy będą mieli okazję stać się również twórcami, a nie tylko odbiorcami sztuki teatralnej.

W ofercie edukacyjnej znajdą się propozycje dla osób w każdym wieku: dla rodziców z dziećmi, licealistów, nauczycieli, a nawet seniorów.

Mama, Tata i Ja, czyli nasz zespół teatralny – Zajęcia integracyjno-teatralne dla rodzin z dziećmi między 7. a 12. rokiem życia

Zajęcia poprowadzą: Magdalena Mróz, Anna Skuratowicz orz aktorzy Teatru Polskiego. Udział w warsztatach to okazja do wspólnego spędzenia czasu w niecodziennej scenerii, daleko od codziennych problemów i wcielenia się w zupełnie niecodzienne role. Mama, tata i dziecko staną się aktorami, reżyserami, scenografami – stworzą zespół teatralny, którego zadaniem będzie przygotowanie spektaklu.

Akademia dojrzałego twórcy – Zajęcia literackie dla seniorów

Przewodnikami i towarzyszami podróży po literaturze będą Jacek Dehnel i zaproszeni przez niego poeci i prozaicy.

Literatura daje właściwie nieograniczone możliwości opisywania świata – i przez tysiące lat istnienia wytworzyła niezliczone gatunki i sposoby opowiadania, od powieści do sonetu, od operowego libretta po kronikę. W toku jednych warsztatów nie da się, rzecz jasna, nawet zbliżyć do całego tego bogactwa. Nie da się również nauczyć w ekspresowym tempie pisania ani kronik, ani sonetów. Można jednak zapuścić „czytelnicze sondy” i badać różnorodne sposoby opowiadania.

Gdyby w literaturze chodziło o „co?”, najpiękniejszym wierszem miłosnym byłoby lakoniczne: „Zosia kocha Stasia”. W literaturze chodzi jednak o „jak?”, o to, jak słowa przenoszą sensy między piszącym a czytającym, jakie wzbudzają w nim emocje, myśli, potrzeby. Pisarstwo jest sztuką – szlachetnej, ale jednak – manipulacji, która ma swoje zasady, reguły, wypracowane przez pokolenia metody wpływania na człowieka biorącego książkę do ręki…

Będziemy je zgłębiać zarówno jako czytelnicy, otwierający się na inne sposoby wyrazu, jak i piszący, próbujący form, do których wcześniej może nie sięgaliśmy.

Od słowa do słowa – Zajęcia teatralne dla licealistów

Zajęcia prowadzą: Ewa Sokół-Malesza oraz aktorzy Teatru Polskiego.

Zajęcia teatralne dla licealistów to propozycja nie tylko dla osób zainteresowanych teatrem, to również warsztaty dla każdego, kto chciałbym świadomie posługiwać się słowem. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak mówić „żeby nas słyszano”, „żebyśmy nas słuchano” i „żeby nas rozumiano”. W programie zajęć pojawią się ćwiczenia objaśniające jak świadomie kontrolować oddech i głos, jak nimi operować, jak udoskonalić dykcję, słyszalność, ekspresję mowy i jej wiarygodność, słowem – jak mówić pięknie. A także jak kształtować występ, okazywać emocje, prezentować energię, jak posługiwać się mową niewerbalną.

Materiał literacki do pracy będą stanowić zarówno krótkie utwory poetyckie, jak i całe sztuki teatralne.

Zajęcia odbywają się w cyklu rocznym i zakończą się pokazem krótkiego spektaklu przygotowanego pod okiem instruktorki.

Lekcja teatru – Warsztaty teatralne dla nauczycieli

Konsultacja programowa projektu: Natalia Fijewska-Zdanowska/Fundacja Artystyczna MŁYN. Wielowątkowy kurs teatralny dotykający wszystkich aspektów obecności teatru w szkole – od rozmowy z uczniami o obejrzanym spektaklu, przez analizę i naukę recytacji poezji, aż po przygotowanie przedstawienia na potrzeby apelu okolicznościowego. Zajęcia prowadzone przez doświadczonych instruktorów teatru i dramy, pedagogów teatru oraz aktorów z zespołu Teatru Polskiego w Warszawie będą odbywały się od października do lutego w wybrane piątki i soboty – zakończą się obroną własnego projektu przygotowanego przez uczestników pod okiem instruktorów.

Więcej szczegółów na stronie www.teatrpolski.waw.pl


W lipcu i sierpniu

Zdjecie nr 6

Nowy Teatr, Madalińskiego 10/16
2 lipca - 27 sierpnia 2016 | 11:30

Przez całe lato zapraszamy do Nowego Teatru na warsztaty przyrodnicze dla dzieci. Będziemy się zastanawiać, jak wygląda świat oczami ptaków. Co sprawia, że unoszą się w powietrzu? Dlaczego niektóre szybują, a inne szybko uderzają skrzydłami? Poszukamy miejsc, w których się kryją i zakładają gniazda. Porozmawiamy, jak możemy pomagać ptakom na co dzień.
Spojrzymy też uważnie pod nogi i dowiemy się, kim jest turkuć podjadek, ile nóg ma stonoga, na kogo czyha wij i co tak naprawdę pod ziemią robi dżdżownica. Zrobimy prosty domek dla samotnych pszczół, spróbujemy złapać owady, żeby potem przyjrzeć im się z bliska i zachwycić się różnorodnością barw i kształtów. Porozmawiamy o tym, jak pszczoły radzą sobie w mieście oraz do czego służą „hotele dla owadów”.
W trakcie spacerów po okolicznych parkach przyjrzymy się roślinom, które w nich rosną. Poszukamy różnych kwiatów, nasion, owoców, porozmawiamy o ich funkcjach i roli w ekosystemie miasta. Oddamy głos dzieciom, żeby opowiedziały jak widzą przyrodę wokół siebie, co w niej lubią, jak wykorzystują, co jedzą i skąd to jest.
Warsztaty będą odbywać się w każdą sobotę o 11.30 w Nowym Teatrze i przeznaczone są dla dzieci 5+,
Wstęp: 10 zł
Obowiązują zapisy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

SOBOTA 16.07
Jak obserwować ptaki?
prowadzenie: Stanisław Łubieński
Podczas spaceru dzieci poznają parkowy savoir-vivre i podstawowe zasady bezpiecznego podglądania miejskiej przyrody. Przyjrzymy się okolicy przez oko lunety. Poszukamy miejskich ptaków. Dowiemy się gdzie żyją i co jest im potrzebne do szczęścia. Zastanowimy się dlaczego wybrały do życia akurat miasto. Jakie są plusy i minusy życia blisko ludzi? Porozmawiamy o tym jak możemy pomagać ptakom na co dzień. Trasa spaceru będą prowadziła alejami parków: Morskie Oko, Szustrów i Promenada.

SOBOTA 23.07
Czy "śmieci" mogą stać się pożywieniem dla roślin?
prowadzenie: Magda Siemaszko
Co się dzieje z resztkami z naszej kuchni? Czy zamiast wyrzucać je do kosza możemy zrobić z nimi coś pożytecznego? Serdecznie zapraszamy na warsztaty o kompostowaniu, dekomopozycji, obiegu materii i cyklach zamkniętych. Będziemy badać wnętrze kompostu i szukać w nim życia, zastanawiać się co daje roślinom i co zrobić by chętnie na nim rosły. Każdy uczestnik wykona swój mikro-kompostownik w butelce, który będzie mógł zabrać ze sobą do domu i obserwować zachodzące w nim procesy.

SOBOTA 30.07
Co to takiego jest ptak?
prowadzenie: Stanisław Łubieński
Podczas spaceru będziemy się zastanawiać jak wygląda świat oczami ptaków. Co sprawia, że mogą unosić się w powietrzu? Dlaczego niektóre szybują, a inne szybko uderzają skrzydłami? Poszukamy miejsc, w których się kryją i zakładają gniazda. Czym właściwie żywią się ptaki? Czy są wegetarianami czy mięsożercami? Obejrzymy dokładnie ptasie pióra i zastanowimy się dlaczego dziób dzięcioła przypomina dłuto, a wróbla małe obcęgi? Trasa spaceru będą prowadziła alejami parków: Morskie Oko, Szustrów i Promenada.

SOBOTA 06.08
Gdzie mieszkają samotne pszczoły?
prowadzenie: Igor Siedlecki
Kim jest nożycówka, czego na kwiatach poszukuje porobnica i gdzie zimę spędza murarka? Serdecznie zapraszamy na warsztaty terenowe, na których uczestnicy odkryją jak ciekawe i jak różnorodne są pszczoły samotnice. W części terenowej uczestnicy będą obserwować zapylacze siadające na kwiatach i dowiedzą się czym jest zapylanie, co to są samotne pszczoły, czym różnią się one od pszczoły miodnej, gdzie żyją, jak radzą sobie w mieście, po co buduje się „hotele dla owadów”, czym i po co jest łąka kwietna. W części warsztatowej każdy uczestnik spróbuje wykonać prosty domek dla samotnych pszczół z wykorzystaniem butelki PET, kawałków suchej trzciny i słomy.

SOBOTA 13.08
Czy sójka leci za morze?
prowadzenie: Stanisław Łubieński
Podczas spaceru porozmawiamy o cudzie ptasich migracji. Jak to się dzieje, że mały ptak wyrusza w długą, pełną niebezpieczeństw drogę...
Dlaczego podejmuje tak wielkie ryzyko? Jak przygotowuje się do wędrówki? Poszukamy ptasich wędrowców w mokotowskim parku i porozmawiamy o tym jak to się dzieje, że znajdują właściwą drogę. Nie mają przecież GPSa ani mapy. A jednak co roku potrafią wracać w to samo miejsce. ? Trasa spaceru będą prowadziła alejami parków: Morskie Oko, Szustrów i Promenada.

SOBOTA 20.08
Ogrodnik-łakomczuch.
prowadzenie: Magda Siemaszko
Serdecznie zapraszamy na warsztaty o roślinach jadalnych. Podczas krótkiego spaceru po terenie Nowego Teatru i okolicach będziemy szukać roślin, które da się zjeść. Jak smakują kwiaty? Co można zrobić z ziołami? Co się dzieje z nasionami? Zastanowimy się skąd biorą się nasze ulubione owoce i warzywa i na czym polega ich uprawa, dowiemy się jak być dobrym ogrodnikiem. Każdy uczestnik wykona swój przenośny mini ogródek i dowie się jak się nim opiekować, by cieszyć się smakowitymi owocami swojej pracy.

SOBOTA 27.08
Jak przyjrzeć się biegaczom i jak schwytać motyla? Czyli o metodach łapania owadów w terenie.
prowadzenie: Igor Siedlecki
Jak schwytać pędzącego owada, jak dowiedzieć się co chodzi nocą po miejskich trawnikach, czym jest pułapka Barbera? Serdecznie zapraszamy na zajęcia terenowe, na których uczestnicy dowiedzą się jak łapać bęzkręgowce i jak różnorodne gatunkowo są warszawskie podwórka. Całe zajęcia realizowane będą w formie zajęć terenowych, na których uczestnicy za pomocą różnych metod (pułapki Barbera, siatki na owady latające, kasarek, obserwację kwiatów) postarają się złapać owady, żeby potem przyjrzeć im się z bliska i zachwycić się różnorodnością barw i kształtów.

http://www.nowyteatr.org/pl/event/warsztaty_przyroda


Poprawiony: piątek, 05 maja 2017 12:52