image1 image2 image3 image4 image5

„Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi.”

Patron roku 2017
Tadeusz Andrzej Bonawentura Kościuszko

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

BM
Dziękujemy księgarni internetowej BookMaster za nieodpłatne przekazanie książek.

Polecamy koncert miesiąca
Wpisany przez Maciej Bidelski   
czwartek, 03 listopada 2011 13:20

W maju

Warszawa Arena Ursynów, 14.05.17, 19:00
Pat Metheny, Antonio Sanchez, Gwilym Simcock & Linda Oh

Zdjecie nr 5

Z Patem zagrają jego legendarny perkusista Antonio Sanchez, młoda gwiazda światowej pianistyki Gwilym Simcock oraz sensacyjna koreańska basistka Linda Oh. Metheny współpracował m.in. z Ornette Colemanem, Herbie Hancockiem, Santaną, Davidem Bovie, Jaco Pastoriusem. Muzyka Pata łączy elementy jazzu, world music, fusion, latin jazz, post-bop. W ciągu lat wygrał niezliczone ankiety na „Najlepszego Jazzowego Gitarzystę” i nagrody w tym Złote Płyty za (Still Life) Talking, Letter from Home oraz Secret Story. Zdobył też sześciokrotnie nagrody Grammy w różnorodnych kategoriach muzycznych w tym Najlepszą Rockową Instrumentację, Najlepsze Współczesne Nagrania Jazzowe, Najlepsze Jazzowe Solo Instrumentalne, Najlepszą Kompozycję Instrumentalną. Pat Metheny Group zdobyła bezprecedensowo po kolei siedem nagród Grammy za siedem kolejnych albumów.

http://www.eventim.pl


W kwietniu

Zdjecie nr 5

Warszawa - Teatr Roma

26.04.2017 r., środa
Stanisława Celińska "Atramentowa", godz. 19:00, Impreza gościnna

Atramentowa" to najnowsza płyta Stanisławy Celińskiej. Aktorka odgrywa swoją kolejną wspaniałą rolę - piosenkarki, która wie o czym śpiewa i wie jak przyciągnąć słuchacza wykorzystując pełną paletę barw i emocji.
Wszystko zaczęło się od "Atramentowej Rumby", którą Maciej Muraszko i Marcin Sosnowski napisali specjalnie z myślą o Stanisławie Celińskiej. Razem z latynoamerykańskim zespołem Los Locos artystka zaprezentowała ją w Koncercie Premier 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2009. Po tym występie okrzyknięto Stanisławę Celińską polską Cesarią Evorą. Aktorka - tak jak kiedyś Cesaria - potrafi zaczarować publiczność swoim charyzmatycznym głosem i pomimo wielu przeciwności oraz trudów - kocha życie.

Na tej wyjątkowej płycie można usłyszeć utwory skomponowane i przygotowane przez uznanych autorów specjalnie dla Stanisławy Celińskiej. Niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko napisali Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz oraz Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski. Ponadto Maciej Muraszko zaaranżował na nowo ulubione utwory Artystki, które dzięki nowemu wykonaniu nabrały niezwykłej pogody ducha.

http://biletyna.pl/event/Stanislawa-Celinska-Atramentowa-Teatr-Roma-Warszawa-e43209.html


W marcu

Zdjecie nr 5

Warszawa Teatr Roma

Po podróżach w głąb muzyki japońskiej („Haiku”) i luzofońskiej („Sobremesa”) AMJ tym razem zaśpiewa po polsku z Kubańczykami.
Płyta „Minione”, która ukaże się w Święto Zakochanych to wskrzeszenie ANNA MARIA JOPEK & GONZALO RUBALCABA najpiękniejszych przedwojennych tang polskich. AMJ śpiewa je z kubańskim trio jednego z największych pianistów improwizujących naszych czasów – fenomenalnym Gonzalo Rubalcabą. Spośród setek starych tang i boler artyści wybrali te, które inspirują ich najbardziej (m.in. „To ostatnia niedziela”, „Rebeka”, „Twe usta kłamią”) i mogły stać się pomostem między tym co minione, światem lat 30-tych ubiegłego stulecia a współczesną muzyką wokalną. Pomostem między kulturami – polską, kubańską, żydowską, argentyńską i amerykańską.
„Kiedy pracuję z muzykami z różnych od mojej tradycji muzycznych, zawsze zachwyca mnie ich inność. To co wnoszą w nagrania staje się moim duchowym bogactwem. Zdumiewa ogrom piękną i prawdy na skrzyżowaniu kultur i ludzkich wrażliwości. Muzyka jest językiem jedności”- mówi AMJ. „Praca nad starymi tangami była magiczna. Rzadko zdarza się materiał takiej urody, nasycony i melancholią i tajemnicą i erotyką. Nagrywanie z Gonzalo to czysta mistyka. Obecność jaźni w każdej nucie uczy uważności i pokory”.
„Minione” produkuje i aranżuje Gonzalo Rubalcaba.
Album w najwyższym standardzie audiofilskim zrealizował wielokrotny laureat nagrody Grammy Carlos Alvarez w legendarnym studio nagraniowym The Hit Factory w Miami na Florydzie. Zdjęcia i klip do projektu zrealizował Robert – ROY – Nałęcz podczas nagrań w Miami (studio nagrań) i Warszawie (apartamentowiec Cosmopolitan). Wydaniu płyty towarzyszyć będzie trasa koncertowa w największych miastach Polski.

http://www.teatrroma.pl/spektakl/dobry-wieczor-jazz-anna-maria-jopek-gonzalo-rubalcaba-minione/


W lutym

Zdjecie nr 5

Warszawa Filharmonia Narodowa
Koncert walentynkowy
14 lutego 2017
godz. 19:00 

Zdjecie nr 5 a

Dzień św. Walentego rzadko dotąd znajdował oddźwięk w dedykowanych mu programach filharmonicznych, czemu jednak nie nawiązać – z przymrużeniem oka – do tego sympatycznego święta? Rygoryści tradycji narzekają, iż to zapożyczenie z Ameryki. Jednak kultura amerykańska oddziałuje na nas przecież od dawna, choćby poprzez sztukę filmową, której emblematem jest Hollywood i jego świetne działające od ponad stulecia studia. Muzyka tworzona do filmów przez znakomitych kompozytorów nierzadko autonomicznie wkracza w obieg koncertowy i fonograficzny, także do najpoważniejszych sal koncertowych. Filmy zapożyczają też dla swoich potrzeb wiele popularnych motywów muzyki klasycznej – one też dopełnią atrakcyjny i różnorodny repertuar. Program koncertu walentynkowego stwarza więc wymarzoną okazję, by zakochane pary, z których tylko jedna osoba jest wytrwanym melomanem zaprosiła tę drugą do filharmonii – może po raz pierwszy, i – po tak miłym doświadczeniu – z pewnością nie ostatni!

Wykonawcy
Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej Monika Wolińska - Dyrygent Jan Lewtak - Skrzypce, kierownik artystyczny OKFN Trilogy Hrachya Avanesyan - Skrzypce Lorenzo Gatto - Skrzypce Yossif Ivanov - Skrzypce

Program
Wolfgang Amadeus Mozart - Divertimento F-dur KV 138 (10')
Niccolò Paganini - Wariacje na stronie G na temat z opery „Mojżesz” Gioachina Rossiniego
Piotr Czajkowski - Valse-Scherzo C-dur op. 34
Maurice Ravel - Rapsodia Tzigane (oprac.: D. Walter)
Ennio Morricone - Man with Harmonica
Camille Saint-Saëns - Introdukcja i rondo cappricioso op. 28
Johannes Brahms - Taniec węgierski nr 5
George Gershwin - The Man I Love (3')
Siergiej Prokofiew - Balet Romeo i Julia (wybór) (8')
Dick Dale - Pulp Fiction
John Williams - Temat z filmu Lista Schindlera
Georges Bizet - Fantazja na tematy z Carmen

http://filharmonia.pl/koncerty-i-bilety/repertuar/koncert-walentynkowy


W styczniu

Zdjecie nr 5

Koncert symfoniczny w Warszawie

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus , Bartosz Koziak , Jerzy Maksymiuk 14.01.2017 godz. 19:00
Warszawa (Mazowieckie) - Polskie Radio Studio Koncertowe
im. W. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59


W grudniu

Teatr Wielki

Koncert świąteczny Chóru Artos
Oratorium na Boże Narodzenie
19.12, godz. 18:00 / Koncert / Sala Moniuszki
Zdjecie nr 5

Wyjątkowy wieczór związany ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, który przypomni sens wspólnego świętowania i dzielenia z bliskimi dobrego czasu. Wystąpi chór dziecięcy ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego z gościnnym udziałem: Olgi Pasiecznik, Mietka Szcześniaka, Romualda Szałka i orkiestry symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

W PROGRAMIE:

Fryderyk Stankiewicz — Oratorium na Boże Narodzenie, libretto: Katarzyna Kryśków

Powstałe w 2011 roku Towarzystwo Muzyczne ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego kontynuuje tradycję zapoczątkowaną przez swego patrona, solistę Opery Warszawskiej, harcmistrza i wspaniałego wychowawcę młodzieży. Chór mieszany skupia w większości właśnie wychowanków Władysława Skoraczewskiego. Chór pracuje pod kierunkiem Danuty Chmurskiej.

http://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2016-2017/koncert-swiateczny-choru-artos/


W listopadzie

Klasyka Dzieciom to cykl koncertów skierowanych do najmłodszych (dzieci w wkieku 0-3 lat, 4-6 lat)
Zdjecie nr 5

Dzięki połączeniu interaktywnej zabawy i koncertu dzieci poznają fascynujący świat muzyki, rozwijają swoją wrażliwość i muzykalność, otwierają się na improwizację i zabawę przez sztukę.

Koncerty odbywają się co miesiąc.

Najbliższe koncerty odbędą się:

27 LISTOPADA w Teatrze Ochoty, ul. Reja 9. godz. 10.00 - dzieci w wieku 0-3 lat i godz. 11.00 - dzieci w wieku 4-6 lat.
18 GRUDNIA w Teatrze Ochoty, ul. Reja 9. godz. 10.00 - dzieci w wieku 0-3 lat i godz. 11.00 - dzieci w wieku 4-6 lat.


W październiku

Teatr Wielki Opera Narodowa (Warszawa)

Zdjecie nr 5

"Głosy gór"
9 października 2016

niedziela 19:00 Sala Moniuszki
Warszawiacy i Górale. Okazuje się, że tworzą związek idealny. Muzyka gór rozbrzmi na naszej scenie już po raz siódmy. Doskonała i majestatyczna uroda Tatr inspirowała wielu, m.in.: Boya, Witkacego, Tetmajera. My usłyszymy głosy gór w dziełach Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara wykonanych w nowoczesnych aranżacjach młodych twórców. Wśród przewodników po tej wyjątkowej górskiej wyprawie są m.in.: Sebastian Karpiel-Bułecka, Jan Smoczyński, Atom String Quartet, Janusz Olejniczak, Jan Młynarski, Michał Barański, Neo String Quartet, Jerzy Maksymiuk. Młodopolska fascynacja Tatrami trwa…

http://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/2016-2017/glosy-gor/


We wrześniu

Zdjecie nr 5

La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de Realisations et d’Etudes Artistiques à Nantes (C.R.E.A.). Festiwal La Folle Journée/Szalone Dni Muzyki od wielu lat jest z powodzeniem realizowany we Francji, Hiszpanii, Japonii. Ma tam już uznaną pozycję w życiu kulturalnym społeczności i cieszy się dużą popularnością.
Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.
W Warszawie festiwal odbył się już po raz szósty. Wszystkie edycje: Chopin Open (2010), Les Titans (2011), Rosja (2012), Muzyka francuska i hiszpańska (2013), Ameryka (2014) oraz Pasje serca i duszy (2015) spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i entuzjazmem Polaków. We wszystkich wydarzeniach tegorocznego festiwalu wzięło udział ok. 40 000 słuchaczy i uczestników akcji edukacyjnych! W ciągu trzech dni, podczas 60 koncertów, wystąpiło ok.950 wykonawców.
Organizatorami Szalonych Dni Muzyki w Polsce jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, C.R.E.A. i Fundacja Ogrody Muzyczne. Siódma polska edycja odbędzie się w dniach 23-25.09.2016 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

http://www.eventim.pl


W lipcu i sierpniu

Zdjecie nr 5
22 edycja Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce

Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, 1 lipca 2016 godz. 20.00<
Warszawa, Rynek Starego Miasta, 2 lipca - 27 sierpnia 2016 godz. 19.00

Tegoroczna, 22 edycja festiwalu rusza 1 lipca w gwiazdorskiej obsadzie i zapowiada się rewelacyjnie. Wystąpią międzynarodowe gwiazdy, znakomici artyści z Włoch, USA, Francji, Skandynawii, Austrii, Polski i Hiszpanii. W tym roku festiwal z poszerzoną formułą o dodatkowy, galowy koncert w Studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

To jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Należy do najpopularniejszych i największych - pod względem ilości gromadzonej publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce. Festiwal trwa 2 miesiące wakacyjne, koncerty odbywają się w każda sobotę lipca i sierpnia.

Od lat jest wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy, co potwierdzają także badania i ankiety. Przez 21 lat istnienia zgromadził imponująca liczbę około miliona publiczności. Jedna edycja festiwalu gromadzi około 40 tysięcy publiczności zróżnicowanej wiekowo i społecznie, na którą składają się zarówno warszawiacy, jak i turyści z Polski i zagranicy.

Festiwal kreuje nowe fakty i jakości artystyczne. Międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia, to od kilku lat znaki rozpoznawcze festiwalu.

Poprawiony: piątek, 05 maja 2017 12:22