image1 image2 image3 image4 image5

„...Każde źdźbło trawy ma swe miejsce na ziemi, skąd czerpie swe życie i siłę; tak i człowiek ma swe korzenie w kraju, z którego ciągnie wraz z życiem wiarę swoją!”

  • Źródło: Lord Jim, t. II, r. XXI, Warszawa 1904, s. 52, tłum. Emilia Węsławska.

Patron roku 2017 Joseph Conrad,
właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

BM
Dziękujemy księgarni internetowej BookMaster za nieodpłatne przekazanie książek.

Polecamy artykuł miesiąca
Wpisany przez Maciej Bidelski   
czwartek, 03 listopada 2011 12:24

W maju

Natalia Krasucka-Dadun, Urszula Kukuć, Ptasie radio w świetlicy, czyli jak zorganizować noc filmową, Świetlica w Szkole 2017, nr 2, s. 18-19.

zdjecie nr 2

„(…) Impreza zawsze odbywa się w piątki, w godzinach 20:00 do 8:00. Można więc powiedzieć, że gdy wszystkie inne szkoły „śpią”, w naszej świetlicy zaczyna tętnić życie! Imprezę należy poprzedzić kilkoma ważnymi punktami organizacyjnym...”

http://www.czasopisma.edu.pl/swietlica-w-szkole


W kwietniu

Jagoda Bzowy, Na głodzie miłości, Charaktery, 2017, nr 4, s. 46-48.

Zdjecie 2

„(…) Coraz więcej osób cierpi na zespół kompulsywnego objadania się. W jedzeniu szukają pocieszenia. Przed czym uciekają? Co może im pomóc?”

http://charaktery.eu/artykul/na-glodzie-milosci


W marcu

Oleksa Karolina, Nasz wróg stres, Życie Szkoły, 2017, nr 2, s. 24-28.

Zdjecie nr 2

„(…) Nawet uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej może być pod wpływem stresu. Wydaje się to niemożliwe – jak beztroskie dziecko, otoczone zabawkami i dopiero uczące się dodawać może być zestresowane? Jak najbardziej, może, czasem nawet silniej niż dorosły człowiek. Jest to tzw. stres dziecięcy, czyli reakcja na działanie różnych stresorów, które wytrącają dziecko z równowagi, zaburzają znany do tej pory ład lub przekraczają jego możliwości adaptacyjne”.


W lutym

Zdjecie nr 2

Izdebski Zbigniew, Seksualność w procesie wychowania dziecka, rozmawiały Katarzyna Grunt, Agata Kapela, Wychowanie w Przedszkolu, 2017, nr 1, s. 14-18

„(…) Wywiad z seksuologiem, pedagogiem, doradcą rodzinnym prof. Zbigniewem Izdebskim o rozwoju płciowym dzieci, problemach z edukacją seksualną w przedszkolach oraz trudnych zagadnieniach związanych ze stosowaniem przemocy seksualnej wobec dzieci.

Czy w ogóle możemy mówić o wychowaniu seksualnym wśród dzieci w wieku przedszkolnym?

https://www.wychowaniewprzedszkolu.com.pl/artykul/seksualnosc-procesie-wychowania-dziecka

W styczeniu

zdjecie nr 2 

Weronika Perz, Marta Ławecka, Marta Szymańska-Wiśniewska, Wielokulturowość w szkole, Remedium, 2016, nr 7-8, s. 57-59.

„(…)Podstawowym celem artykułu jest przedstawienie problemu wielokulturowości w polskiej szkole. Jest to temat, który coraz częściej porusza się w literaturze dotyczącej obszaru edukacji. Szkoła w obliczu tego zjawiska staje przed nowymi wyzwaniami: Jak pomóc takim uczniom? Co oznacza wielokulturowość w polskiej szkole i jak sobie z nią radzić? Artykuł ten stanowi próbę odpowiedzi na te pytania.”


W grudniu

Aneta Winczewska, Bożonarodzeniowe prezenty dla zwierząt, Życie Szkoły, 2016, nr 10, s. 30-32.

Zdjecie nr 2

„W Wigilię dzieci z niecierpliwością wypatrują na niebie pierwszej gwiazdki. Po jej dostrzeżeniu wszyscy obdarowują swoich bliskich prezentami. Najmłodsi wprost nie mogą się doczekać tej chwili, ale i sami uwielbiają wręczać upominki. Czy zwierzęta też mogą liczyć na coś miłego od kilkulatków? Sprawmy im taką świąteczną niespodziankę! Poniżej zaprezentujemy kilka propozycji, które mogą mile zaskoczyć zwierzęta mieszkające nieopodal nas.”


W listopadzie

Aleksandra Ćwięk, Kiedy życie wchodzi w jesień, Charaktery, 2016, nr 10, s. 52-55.

Zdjecie nr 2

„Ten, kto ma spokojne i pogodne usposobienie, łatwiej przyjmuje starość” – pisał Platon, który sam przeżył osiemdziesiąt lat. Ale kontakt z tymi, którzy weszli w jesień życia i poznali jej smak, pokazuje często, że nawet osoby o spokojnym i łagodnym usposobieniu przyjmują ten etap swojego życia pełni obaw przed osamotnieniem i własną bezradnością. Nie mniejsze obawy towarzyszą dzieciom: Jak będzie wyglądała starość moich rodziców? Jak długo będą sprawni fizycznie i intelektualnie? Jak mogę im pomóc? W jaki sposób ich wspierać, by jak najdłużej byli aktywni i samodzielni? Jeśli zajdzie konieczność – czy będę w stanie pogodzić opiekę nad rodzicami z własnymi obowiązkami rodzinnymi i zawodowymi?
Niepokój pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy istnieje ryzyko rozwoju zaburzeń pamięci i chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona czy inne zespoły otępienne”.

http://charaktery.eu/artykul/kiedy-zycie-wchodzi-w-jesien

W październiku

Sylwia Chutnik, Przynajmniej kilka stron dziennie. Rozm. przepr. Marcin Wilk, Polonistyka , R. 60[!], nr 4 (2016), s. 8-11.

Zdjecie nr 2

„(…) Polacy argumentują, że nie czytają, bo nie mają czasu i odpowiednich warunków. Trochę to śmieszne i przypomina sytuację, w której każda książka musi być przyniesiona przez lokaja na czerwonej poduszeczce, my odświętnie ubrani, mają palić się świece i dopiero wtedy możemy czytać. Tymczasem książkę można czytać niemal w każdej okoliczności naszego życia, w każdym miejscu i wykorzystać każdą minutę, by poczytać przynajmniej kilka stron dziennie."


We wrześniu

Beata Bielska, "Magisterkę kupię" : przedstawianie cudzych prac dyplomowych jako dysfunkcjonalna innowacyjna strategia edukacyjna, Kultura i Edukacja, 2015, nr 3, s. 135–155.

Zdjecie nr 2

„(…)Pisanie prac dyplomowych tak płynnie dopasowało się do polskiej rzeczywistości nie tylko ze względu na postawy piszących. Można przypuszczać, że odpowiedziało również na pewną lukę na rynku pracy. Jak wskazują wyniki opisanych dalej badań autorskich, bezrobotni lub słabo zarabiający absolwenci z lekkim piórem i przyzwoitą wiedzą dziedzinową odpowiedzieli na zapotrzebowanie.”


W lipcu i sierpniu

Adriana Klos, Reset na sto procent, Charaktery, 2016, nr 7, s. 50-52

Zdjecie nr 2

(…) „Ten, kto potrafi zdystansować się do swojej pracy, lepiej i pełniej odpoczywa, a wypoczęty – efektywniej pracuje. Jak sprawić, by wymarzony urlop był prawdziwie wolnym czasem?.”

http://charaktery.eu/archiwum/charaktery/numer/charaktery-7-2016
Poprawiony: piątek, 05 maja 2017 11:49