image1 image2 image3 image4 image5

„Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy.”

Henryk Sienkiewicz

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo

BM
Dziękujemy księgarni internetowej BookMaster za nieodpłatne przekazanie książek.

Polecamy książkę miesiąca
Wpisany przez Maciej Bidelski   
czwartek, 03 listopada 2011 12:19

W maju

O dzieciach, które kochają książki

Zdjecie nr 1

Autor:
   Peter Carnavas
Ilustracje:
   Peter Carnavas
ISBN:
   978-83-7420-650-1

Nie mieli telewizora, samochodu ani nawet domu. Mieli za to mnóstwo książek i byli szczęśliwi. Pewnego dnia książki musiały zniknąć, a bez nich nic już nie było takie samo… Wzruszająca opowieść o dobroczynnej mocy książek i sile rodziny.


W kwietniu

Wszyscy się czegoś bali. Fobie lęki i kompleksy wielkich Polek i Polaków
EWA LANDO

Zdjecie nr 1

Wydawnictwo:
   Czerwone i czarne, 2016
Kategoria:
   Literatura faktu
ISBN:
   978-83-7700-264-3

Gombrowicz, Witkacy, Schulz, Wyspiański, Nałkowska, Beksiński, i wielu wielu innych tuzów polskiej kultury opisanych przez pryzmat ich skrywanych kompleksów i lęków, wstydliwych zachowań, obsesji, dziwactw. Fascynująca lektura o wielkich talentach okupionych niejednokrotnie walką z ludzkimi słabościami.

https://merlin.pl/wszyscy-sie-czegos-bali-fobie-leki-i-kompleksy-wielkich-polek-i-polakow-ewa-lando/7354291/


W marcu

Własny pokój
Zdjecie nr 1

Autor:
   Barbara Ciwoniuk
ISBN:
   978-83-7672-272-6
Kategoria wiekowa:
   14+

Zacha nie da się nie lubić. To chłopak z „dobrego domu”: świetnie się uczy, jest spokojny, uprzejmy, nie sprawia problemów. Jego życie zmieni się, gdy pozna Alfiego – drugorocznego z innej klasy, który ukradnie mu telefon.
Czy przyjaźń z chłopcem, który go okradł i bez przerwy wikła się w trudne sytuacje, jest możliwa? Ile nieszczęść musi spaść na głowę Alfiego, nim Zach odkryje, że pod zuchwalstwem i cynizmem kolegi kryją się bezradność i rozpacz?
To powieść o niełatwym, szybkim dorastaniu. O sile przyjaźni i dawaniu szansy tym, którym nikt jej nie daje.

http://www.wyd-literatura.com.pl/barbara-ciwoniuk/wlasny-pokoj.html


W lutym

Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy
zdjecie nr 1

Autor:
   Wisława Szymborska , Kornel Filipowicz
Wydawnictwo:
   Znak
Kategoria: Dzienniki, wspomnienia, listy

Epistolografia to sztuka zajmująca w literaturze polskiej wyjątkowe miejsce. Jest bowiem swoistym elementem biografii, który przykuwa uwagę nie tylko ze względu na swą autentyczność, lecz także poprzez to, iż odkrywa przed czytelnikiem najbardziej osobiste przeżycia, którymi dzielą się ze sobą adresaci...

Wydawnictwo "Znak" prezentuje niewydaną dotąd korespondencję pomiędzy Noblistką, Wisławą Szymborską, a jej ukochanym, Kornelem Filipowiczem - "Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy". Trudno mówić o typowej miłości pomiędzy wielką autorką, a jej wybrankiem, bowiem choć łączyło ich ogromne uczucie, nigdy ze sobą nie zamieszkali. "Byliśmy końmi, które cwałują koło siebie" - mawiała Szymborska, która z Filipowiczem spędziła ponad 20 lat życia.

Gdy dzieliły ich setki kilometrów, ukojenie odnajdywali w pisywaniu do siebie listów - niezwykle lirycznych, czasem zabawnych, a także miłosnych. Potrafili pisać niemal na każdy temat. Nie obce im były intymne wyznania, lecz poruszali też prozaiczne tematy takie, jak cena jajek i cielęciny. Dzielili się refleksjami o własnym pisarstwie, rozwodzili się nad twórczością kolegów po piórze, snuli opowieści o przyjaciołach i rodzinie...

"Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie" - napisze pewnego dnia z Zakopanego Szymborska. Po śmierci Filipowicza, powstanie zresztą słynny wiersz "Kot w pustym mieszkaniu", który, podobnie jak listy, stanie się wyrazem ogromnej tęsknoty za ukochanym.

https://merlin.pl/najlepiej-w-zyciu-ma-twoj-kot-listy-wislawa-szymborska-kornel-filipowicz/7297693/


W styczniu

Rok królika
Zdjecie nr 1

Autor:
   Joanna Bator
Wydawnictwo:
   Znak
Rok wydania:
   2016

Autorka bestsellerowych romansów historycznych Julia Mrok kieruje się dwoma pragnieniami: rozkoszy i opowieści. By je zaspokoić, z nikim się nie liczy i nie zważa na skutki swoich poczynań, ale kiedy posuwa się za daleko, w końcu musi zniknąć z własnego życia. Zmienia tożsamość i wygląd, opuszcza swoich dwóch kochanków. Z Warszawy wyjeżdża do Ząbkowic Śląskich – miasteczka, do którego bardziej pasuje dawna nazwa Frankenstein. Wszechobecna atmosfera grozy zagęszcza się zwłaszcza w jedynym hotelu w mieście, gdzie uciekinierka postanawia wynająć pokój. Jego tajemnicza właścicielka, Wiktoria Frankowska, prowadzi w nim spa „Pod Królikiem”. Potworna tajemnica, jaka wiąże się z tym miejscem sprawi, że Julia Mrok będzie musiała na nowo zmierzyć się ze swoją przeszłością i podjąć decyzje, które po raz kolejny odmienią jej życie.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3969598/rok-krolika


W grudniu

Goście na Boże Narodzenie
Tekst i ilustracje:
   Sven Nordqvist
Tłumaczenie:
   Barbara Hołderna
Wydawnictwo:
    Media Rodzina
Zdjecie nr 1

Kolejna książka o zwariowanych przygodach staruszka Pettsona i kota Findusa. Nadchodzi Boże Narodzenie. Kot Findus nie może się doczekać ubierania choinki, przygotowywania świątecznych potraw, no i prezentów. Niestety, zanosi się na to, że święta będą smutne, nie będzie pierniczków i choinki, bo staruszek Pettson złamał nogę i nie może chodzić.
Ale od czego są sąsiedzi? Dzięki ich pomocy święta mogą być naprawdę przyjemne!

https://mediarodzina.pl/prod/141/Goscie-na-Boze-Narodzenie


W listopadzie

Beksińscy. Portret podwójny

Zdjecie nr 1

Autor: Magdalena Grzebałkowska
Wydawnictwo: Znak

„Zdzisław Beksiński nigdy nie uderzy swojego syna.
Zdzisław Beksiński nigdy nie przytuli swojego syna”.

To nie jest książka o znanym i modnym malarzu, który malował dziwne i straszne obrazy. To nie jest książka o jego mrocznym synu, który fascynował się śmiercią i tak długo próbował popełnić samobójstwo, aż mu się udało. Ani też książka o obsesjach, natręctwach, fobiach i artystycznych szałach. Ani też o karierze, pieniądzach, wystawach i krytykach. To nie jest książka o dziwnych uczuciowych związkach, fascynacji muzyką i filmem oraz nowymi technologiami. To nawet nie jest książka o ludziach, którzy pisali dużo listów.

To książka o samotności – tak wielkiej, że staje się murem, przez który nikt nie może się przebić. O tym, że czasem bardzo chcemy, ale nie wychodzi. O tym, że życie czasami przypomina śmierć, a śmierć – życie.

http://merlin.pl


W październiku

Zdjecie nr 1

Witold Szabłowski
Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-09-14
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-240-4318-7

Rzeź wołyńska to nie tylko liczby ofiar i polityczne spory, ale przede wszystkim poruszające historie ludzi. Witold Szabłowski, rusza na Ukrainę, by odnaleźć ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Jako pierwszy szuka odpowiedzi na pytanie: kim byli Ukraińcy, którzy pomogli wówczas Polakom?

Wrogość między ludźmi tliła się jeszcze przed wojną. Ale gdy latem 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaczęli zabijać dziesiątki tysięcy Polaków, ich ukraińscy sąsiedzi musieli wybierać. Jedni pomagali mordować, a czasem nawet zabijali swoje polskie żony i dzieci. Ale inni ryzykowali życie, chowając Polaków na strychach, w schowkach i stodołach. Co spotkało panią Hermaszewską, gdy z półtorarocznym Mirkiem w ramionach uciekała przed banderowcami? Jakim cudem 10 tysięcy Polaków przetrwało w pospiesznie zbudowanej warowni, z której nie było żadnej ucieczki?

Czy żeby ratować innych, trzeba zdradzić swoich? Co pamięć o ukraińskich sprawiedliwych mówi o naszej tożsamości? Dlaczego w trudnych czasach największym bohaterstwem bywa zachowanie się po ludzku? Sprawiedliwi zdrajcy to próba odpowiedzi na te ciągle aktualne pytania.

http://www.granice.pl/ksiazka,sprawiedliwi-zdrajcy-sasiedzi-z-wolynia

We wrześniu

Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza

Zdjecie nr 1

Seria Czytam sobie
Ewa Nowak
il. Joanna Rusinek
wyd.Egmont, 2016
wiek: 7+

„Jeśli wydaje ci się, że piłkarz tylko gra i zbiera pochwały, to bardzo się mylisz. Motto tej książki brzmi: „Piłkarzem jest się przez dwadzieścia cztery godziny na dobę” i jej treść to potwierdza. Jeśli więc marzysz o karierze piłkarza, przeczytaj koniecznie tę opowieść.
Z ilu kalorii składa się dzienna dieta piłkarza? Co to jest trening interwałowy? Czy zawodnicy kochają ławkę rezerwowych? I po co piłkarzowi rozmowy z psychologiem? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź w książce Ewy Nowak, pt. „Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza”.
Autorka, przymierzając się do pisania tej opowieści, spędziła dużo czasu na rozmowach z piłkarzami, wypytując ich o codzienne sprawy, czas spędzany na treningach, diety, odpoczynek czy zwykłe rodzinne życie. Dzięki zebranym materiałom, jak pisze, narodził się Artur, bohater książki. Artur jest piłkarzem, który codziennie ćwiczy podczas różnorodnych treningów, uczy się myśleć pozytywnie, bardzo dba o swoje zdrowie, jest przesądny, jeśli chodzi o sport. Ale jest również mężem i ojcem, który spędza czas ze swoją rodziną, ma pasje i zainteresowania, inne niż piłka nożna.
Sympatyczna opowieść o żmudnej pracy piłkarza, o wyrzeczeniach i codziennej „walce z leniem”. Napisana prostym językiem i mimo trudnego, specjalistycznego słownictwa przedstawiona w dostępny i zrozumiały sposób. Treść podzielona na krótkie rozdziały opowiada o treningach, strategii gry, współpracy z drużyną, kontuzjach, sposobach odżywiania, przesądach związanych z grą, by wreszcie przenieść czytelnika na boisko piłkarskie i poddać go emocjom związanym z rywalizacją. A po meczu – czas na relaks, chwilę z ulubioną książką, zabawę z córką, rozmowę z żoną i wreszcie sen, po którym następuje kolejny, niewiele różniący się od poprzedniego, dzień.”
Iwona Pietrucha – nauczycielka przedszkola

http://www.qlturka.pl/2016/08/22/mecz-o-wszystko-czyli-dzien-z-zycia-pilkarza-recenzja/

W lipcu i sierpniu

Sońka

zdjecie nr 1

Autor:
   Ignacy Karpowicz
ISBN:
   978-83-08-05353-9
Wydawnictwo:
   Wydawnictwo Literackie, 2014

W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie wspomnienia i psią obrożę z gotyckim napisem. Przypadkowe spotkanie przy wiejskiej drodze daje początek opowieści, która wreszcie może zostać wysłuchana.

Powiernikiem Sońki zostaje Igor — wzięty reżyser teatralny — który niespodziewanie znalazł się gdzieś poza zasięgiem sieci komórkowych. Na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń. A kiedy zdawać by się mogło, że wyczerpał już limit pomysłów, w wiejskiej chacie pojawia się Ignacy, o którym Igor uporczywie próbował zapomnieć…

Sońka to wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci.

Ignacy Karpowicz po raz kolejny zaskakuje, jeszcze bardziej zachwyca i udowadnia, że po sukcesach Balladyn i romansów oraz ości na dobre wszedł do literackiej superligi.

„Karpowicz, jak wiemy, potrafi tworzyć chyba najlepsze we współczesnej prozie postaci kobiet. (…) I kiedy Sońka opowiada o miłości i śmierci, Karpowicz zdobywa się na tony, których nie było u niego dotychczas. Pojawia się rodzaj liryzmu, który chwyta za gardło, nie będąc kiczem”.
Justyna Sobolewska POLITYKA

http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2690/Sonka---Ignacy-Karpowicz


Poprawiony: piątek, 05 maja 2017 11:46