Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie
image1 image2

UWAGA!

Przed przyjściem do Biblioteki, prosimy o zapoznanie się procedurą funkcjonowania Biblioteki w czasie epidemii COVID-19.

czytaj więcej

Jesteś tutaj: Start

wwe_b

MOODLE2

MOODLE

quizy

Partnerzy
i instytucje wspierające

portal-logo

logo_dark-1

logo_niepelnosprnik

TPUW logo


Katalog

integro

Klauzula informacyjna - tutaj
IBUK1 ACADEMICA Polona_logo logo_msib

Nowości

Książki Filmy Audiobooki Gry
cover597 img_0005 f 1 img_0001 g

Polecamy

Mindfulness: inteligencja emocjonalna, praca zbiorowa, 2018

Jak praktykować mindfulness w czasach, w których chaos, niepewność jutra, a przede wszystkim stres grają pierwsze skrzypce? Jak wyciszyć swój umysł, skoncentrować się na oddechu, wyciszyć emocje? Odpowiedzi szukajcie w książce Mindfulness: inteligencja emocjonalna.

minfullness

Czytaj więcej


Corporate Website Facebook Cover Photo

Uruchamiamy bezpłatną usługę skanowania artykułów z czasopism i fragmentów książek, które znajdują się w naszych zbiorach.

Czytaj więcej...


MOODLE2

Szanowni Państwo. Zmieniliśmy naszą Platformę e-learningową MOODLE tak, aby była bardziej przyjazna dla jej użytkowników. Przez pewien czas na stronie internetowej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie będą dostępne dwie wersje platformy. Osoby zainteresowane naszymi kursami prosimy o zapisywanie się na nową wersję, a obecnych użytkowników o przepisanie się na nową platformę i skorzystanie z oferty tych samych szkoleń, ale w nowej odsłonie stworzonych specjalnie dla Państwa. Jeżeli będziecie Państwo mieli pytania prosimy o kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Za utrudnienia przepraszamy.


pomoc

Nauczycielu i Studencie,

jeśli jesteś w trakcie pisania pracy zaliczeniowej, licencjackiej, magisterskiej, albo przygotowujesz się do egzaminu, chcemy Ci pomóc w czasie, kiedy Biblioteka jest zamknięta dla czytelników.

Czytaj więcej...


Nowe materiały metodyczne, scenariusze zajęć i zestawienia bibliograficzne


Od słowa do słowa – opowieść napisana przez użytkowników bibliotecznego fanpage’a

Użytkownicy naszego bibliotecznego FB jakiś czas temu zakończyli wspólne pisanie opowieści bibliotecznej „Od słowa do słowa”. Pomysł na stworzenie opowieści na FB, pisanej przez dodawanie komentarzy i tworzenie nowych wątków, pojawił się w czasie, w którym biblioteka była zamknięta dla czytelników na początku kwietnia.

grafika

Na początku ogłosiliśmy wśród pracowników konkurs na tytuł opowieści bibliotecznej. Zwyciężyła propozycja Agnieszki Babuli z Wydziału Gromadzenia Zbiorów „Od słowa do słowa” i tak zaczęła się wspólna zabawa w współtworzenie opowieści. W międzyczasie pojawił się również konkurs na okładkę ebooka, ale nie cieszył się on zbyt dużym powodzeniem, czego z pewnością nie można powiedzieć o wspólnym pisaniu opowieści. Całość znajdziecie poniżej, a nasz zespół redakcyjny dołożył wszelkich starań, by spisane wątki tworzyły spójny ciąg wydarzeń, chociaż łatwo nie było.

Zapraszamy do zapoznania się z historią Jakuba Ratajczaka – miłośnika kotów, myśliciela i samotnika, którego życie skomplikowała wyprawa do pewnego zajazdu…

Od słowa... do słowa - opowieść internetowa.


„Włącz wyobraźnię. Jakie tajemnice kryją ruiny sochaczewskiego zamku?” Znamy laureatów 16. edycji powiatowego konkursu „Wydajemy własną książkę”.

Biblioteka Pedagogiczna w Sochaczewie wyzwala kreatywność dzieci i inspiruje młodzież ze szkół powiatu sochaczewskiego do podejmowania próby samodzielnej twórczości literackiej. Ogłoszony po raz 16. konkurs Wydajemy własną książkę, narzucił uruchomienie wyobraźni wręcz tytułem tegorocznej edycji: „WŁĄCZ WYOBRAŹNIĘ. JAKIE TAJEMNICE KRYJĄ RUINY SOCHACZEWSKIEGO ZAMKU?”

dsc04719

Czytaj więcej


Konkurs Wydajemy Własną Książkę na Mazowszu rozstrzygnięty!

foto

Czytaj więcej


27.05.2020 r. - Zarządzanie informacją własną – wykład prof. Katarzyny Materskiej na ostatnim spotkaniu sieci Inspiracje są wśród nas

Ostatnie, zdalne spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycielek Bibliotekarek Inspiracje są wśród nas było wyjątkowe. Uczestniczki miały zaszczyt i przyjemność wysłuchać wykładu prof. Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Katarzyny Materskiej.

1

Czytaj więcej


Smaczna Kuchnia

Kończy się Tydzień Bibliotek pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” ale nie kończy się nasza oferta dla Was, Kochani Użytkownicy. Chcemy pozostawić Wam przepis y na dobra książkę i dlatego nagraliśmy filmowe polecenie ciekawych tytułów z naszych zbiorów. Stęsknieni bibliotekarze prezentują je pod hasłem „książka lekiem na całe zło”. Zasmakujcie w lekturach z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej i innych atrakcjach, jakie z myślą o Was przygotowaliśmy. Smacznego!


12.05, 14.05.2020 r. – warsztaty on-line wokół książek „Ja Joga” oraz „Wielka księga SUPERmocy!”

Trwa XVII edycja Tygodnia Bibliotek. Edycja inna niż wszystkie dotychczasowe. Większość zaplanowanych atrakcji z powodu epidemii zostało odwołanych, ale nie wszystkie. Niektóre z nich, mimo epidemii, miały okazję się odbyć.

mamania

Czytaj więcej


13.05.2020 r. - 10 sposobów na promocję biblioteki szkolnej na FB - IV zdalne spotkanie sieci Inspiracje są wśród nas

O tym w jaki sposób prowadzić fanpage biblioteki szkolnej, by skutecznie zwiększać zasięgi zamieszczanych postów i pozyskiwać nowych odbiorców, mówiła na ostatnim spotkaniu sieci Katarzyna Majchrzak z Wydziału Opracowania Zbiorów.

1

Czytaj więcej


11.05.2020 r. - Przedszkolak w nowej rzeczywistości na ostatnim spotkaniu Sieci Zaczytane Przedszkolaki

11 maja 2020 odbyło się III zdalne oraz ostatnie w tym roku szkolnym, Spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Przedszkoli - ZACZYTANE PRZEDSZKOLAKI.

1

Czytaj więcej


konsultacje

Zapraszamy nauczycieli bibliotekarzy do kontaktu z nami w sprawie indywidualnych konsultacji z zakresu warsztatu pracy.

Czytaj więcej...


czasopisma online

#NieZostawiamCzytelnika – działania PBW im. KEN w Warszawie cz. II

Jakiś czas temu przedstawiliśmy pomysły pracowników warszawskiej biblioteki pedagogicznej w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika, zainicjonowanej przez Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Kontynuujemy dotychczasowe działania, ale nie zwalniamy tempa. Poniżej przedstawiamy nasze kolejne pomysły:

Czytaj więcej


29.04.2020 r. - Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie - te ksiażki warto znać na III zdalnym spotkaniu Sieci Inspiracje są wśród nas

III zdalne spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Inspiracje są wśród nas upłynęło pod znakiem wartościowych książek dotyczących autyzmu i zespołu Aspergera. Książki te polecała Iwona Szagała z Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego.

siec1

Czytaj więcej


29.04.2020 r. - Konferencja on-line Lider na trudne czasy

W wyniku zaistniałej sytuacji związanej z COVID-19 na konferencję Lider na trudne czasy zaprosiliśmy Państwa przed ekrany komputerów, tabletów lub/i smart fonów. Konferencja odbyła się dzięki współpracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie z Centrum Kształcenia Nauczycieli Razem Lepiej. Skierowana była do dyrektorów i kadry zarządzającej.

0ok

Czytaj więcej


29.04.2020 r. - Nasze pomysły na „Międzynarodowy Dzień Tańca”

29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Święto zostało ustanowione przez Komitet Tańca „Międzynarodowego Instytutu Teatralnego” w 1982 r. 29 dzień kwietnia nie jest dniem przypadkowym. Tego dnia odbył się chrzest wybitnego XVII-wiecznego francuskiego tancerza i choreografa Jeana-Georges’a Noverre’a.

krag

Czytaj więcej


27.04.2020 r. - Praca zdalna okiem dyrektora przedszkola

Za nami II zdalne spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Przedszkoli Zaczytane Przedszkolaki. Uczestniczki sieci miały okazję do rozmowy z wicedyrektorką jednego z warszawskich przedszkoli.

fot 1

Czytaj więcej


20.04.2020 r. - Pomysły na pracę oraz Grywalizacja na I zdalnym spotkaniu Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Przedszkola Zaczytane Przedszkolaki

20 kwietnia odbyło się zdalne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli przedszkoli ZACZYTANE PRZEDSZKOLAKI. Celem spotkania była wymiana doświadczeń w tak innym dla nas wszystkich czasie.

2

Czytaj więcej


15.04.2020 r. - II zdalne spotkanie Sieci „Inspiracje są wśród nas”

Dwa tygodnie odbyło się pierwsze zdalne spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy „Inspiracje są wśród nas”. W trakcie spotkania uczestniczki opowiadały o tym, co robią w ramach pracy zdalnej, a ponieważ nie wszystkie zdążyły opowiedzieć o swoich pomysłach dwa tygodnie temu, a chciały się nimi podzielić, nie było wyjścia i zorganizowano kolejne spotkanie sieci.

a

Czytaj więcej


#NieZostawiamCzytelnika - działania PBW im. KEN w Warszawie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie wspiera akcję #NieZostawiamCzytelnika, zainicjowaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich poprzez zaangażowanie pracowników warszawskiej biblioteki pedagogicznej w wymyślanie rozmaitych przedsięwzięć z udziałem czytelników. Z racji zaistniałych okoliczności zdecydowana większość pomysłów zamieszczana jest na stronie WWW biblioteki oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych (FB). Oto, co do tej pory przygotowano nie tylko dla czytelników biblioteki, ale dla wszystkich chętnych.

nie zostawiamy

Czytaj więcej

9 kwietnia 2020 roku – 10. rocznica śmierci Moniki Warneńskiej

Monika Warneńska (wł. Kazimiera Jelonkiewicz) – pisarka, reportażystka, biografistka, autorka książek dla młodzieży urodziła się 4 marca 1922 roku w Myszkowie w Zagłębiu Dąbrowskim. Ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Była redaktorką dziennika „Polska Zbrojna”, „Trybuny Ludu”, a potem popularnego ilustrowanego tygodnika społeczno-politycznego „Perspektywy”.

portret

Czytaj więcej

Praca zdalna nauczyciela bibliotekarza

W związku z dużą ilością pytań od nauczycieli bibliotekarzy "czy?" i "jak?" możemy pracować zdalnie postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu nasze propozycje różnych działań. Mamy nadzieję, że będą one wskazówką i pomocą dla nauczycieli bibliotekarzy z bibliotek szkolnych i bibliotek pedagogicznych.

word art

Czytaj więcej


Drodzy Czytelnicy,
miło nam poinformować, że, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Warszawie, dołączyła do instytucji współpracujących z POLONĄ – polską biblioteką cyfrową a zarazem jedną z największych bibliotek cyfrowych na świecie.
Na początek przedstawiamy kolekcję "Szkolne programy nauczania wydane do 1949 roku". Można z niej korzystać już od 20.02.2020 r. Zawiera ona programy nauczania począwszy od wychowania przedszkolnego poprzez wszystkie etapy i przedmioty nauczania. Kolekcja będzie stale uzupełniana.
Unikalne zasoby PBW będą systematycznie digitalizowane i umieszczane w kolejno tworzonych kolekcjach tematycznych takich, jak:
1. Podręczniki szkolne wydane do 1949 roku,
2. Poradniki dla nauczycieli i materiały metodyczne,
3. Komisja Edukacji Narodowej.
Digitalizowane w PBW obiekty są przeznaczone do wolnego dostępu (domena publiczna).
Zapraszamy:
https://polona.pl/collections/institutions/16/

PBW_zdjecieinstytucji_wersja2